Pomódlmy się w noc betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania
By wszystko nam się rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki (…)
/ks. Jan Twardowski/

 Opowieść wigilijna / Charles Dickens ; [przekł. Anita Zuchora ; oprac. Dorota Nosowska]. - Poznań : "Ibis", 2012, sygn. 102850

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby choćby w ogólnym zarysie opowieści o obdarzonym twardym sercem skąpcu Scrooge’u, którego pewnej wigilijnej nocy nawiedzają cztery duchy. Dzięki nim mężczyzna zmienia swe życie, zyskując w nim nowy cel i po raz pierwszy czerpiąc radość ze szczęścia innych.Warto sięgnąć po „Opowieści wigilijne”, zwłaszcza teraz – w okresie przedświątecznym, gdy w chaosie przygotowań i pośpiechu, tak istotne jest przypomnienie sobie, czym tak naprawdę jest magia Świąt i ich główne przesłanie.

Opowiadania bożonarodzeniowe / [aut. Aleksandr Nikołajewicz Afanasjew i in. ; tł. Zygmunt Glinka i in.] ; il. Jindra Capek, Zuzana Bockayova-Brunckova, Jitka Nemeckova. - Poznań : Media Rodzina, cop. 2012, sygn. 102952

Nowele zebrane w niniejszym tomie to wybór najpiękniejszych i najciekawszych opowiadań o świętach, autorstwa klasyków literatury pięknej – Andersena, Bułhakowa, Londona, Puszkina czy Tołstoja. Znajdziemy wśród nich zarówno tytuły znane, jak na przykład Dziewczynkę z zapałkami, ale też i opowieści, które dotąd w Polsce ukazywały się rzadko lub w ogóle – na przykład Ślady Karela Čapka czy Święta noc Adalberta Stiftera. Pięknie wydana, literacko świetna książka dla dorosłych i dzieci, nie tylko na czas świąteczny, ale całą zimę.

 Szczęście w cichą noc / Anna Ficner-Ogonowska. - Kraków : "Znak", 2013, sygn. 104063

Wieczór wigilijny, za oknem cisza. Pada śnieg, dom pachnie piernikiem i goździkami, na stole dodatkowe nakrycie, może zaraz ktoś przyjdzie...To wszystko znajdziecie w najnowszej książce Anny Ficner-Ogonowskiej.
Hania pragnie spędzić wigilię z najbliższymi osobami w swym rodzinnym domu. Chce, by było jak dawniej... Zapowiada się wspaniały czas, pełen miłości, mądrych rozmów, rozkochanych spojrzeń i wyśmienitych dań. Książka Szczęście w cichą noc jest przede wszystkim o świętach, tradycjach bożonarodzeniowych, magii, która nas otacza w tym czasie.
Lektura tej magicznej opowieści, w której tradycja staje się jedną z bohaterek, z pewnością rozgrzeje serca i sprawi, że te Święta, choć obchodzone zimą, będą ciepłe i prawdziwie wyjątkowe. Idealna książka do czytania w bożonarodzeniowy wieczór; doskonały prezent pod choinkę.

Oto przepis na wigilijne uszka zaczerpnięty z książki:

Ciasto

50 dag. mąki, 1 jajko, sól, trochę letniej wody (ile zabierze)

Farsz

10 dag suszonych ugotowanych grzybów, ½ średniej cebuli, białko, łyżka tartej bułki, sól, pieprz

Grzyby namocz na noc w ½ litra wody, następnie ugotuj w tej samej wodzie. Odcedź, posiekaj. Dodaj posiekaną cebulę zeszkloną na maśle, białko i tartą bułkę. Dopraw sola i pieprzem. Z podanych składników przygotuj ciasto, następnie cienko je rozwałkuj. Wykrawaj kwadraciki 3x3 cm. Nakładaj farsz, składaj po przekątnej, zlep brzegi, potem rogi. Wrzuć do osolonej wody.

Gotuj, aż wypłyną na powierzchnię.

 

W śnieżną noc : świąteczne opowiadania o miłości / John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle ; przeł. Magda Białoń-Chalecka. Wrocław : "Bukowy Las", 2014, sygn. 107605

W śnieżną noc jest zbiorem trzech różnych opowiadań. Każde jest ze sobą w jakiś sposób powiązane, co nadaje książce spójność. Bardzo klimatyczna książka, która w pełni oddaje ducha świąt. Jej akcja rozgrywa się w samym centrum burzśnieżnej, która ogarnęła maleńkie miasteczko Gracetown. Są święta, a bohaterowie opowiadań wskutek nieszczęśliwego splotu wydarzeń spędzają je z dala od najbliższych. Każdy z nich ma własną historię do opowiedzenia i problemy, które aż się proszą o jak najszybsze rozwiązanie. Nam, czytelnikom, dano możliwość przyjrzenia się ich życiu z perspektywy widza, który widzi i wie wszystko. Dzięki temu w trakcie lektury czytelnik dostrzega wszystkie emocje targające bohaterami i szybko się do nich przywiązuje.


ul. Wyspiańskiego 2A, 39-400 Tarnobrzeg
Tel. 15 822 22 77, 15 822 13 73 
Fax. 15 822 22 77, 15 822 13 73 wew.20, 15 856 52 70
NIP: 867-18-67-262
Nr konta bankowego - 94 1020 4391 0000 6702 0158 9688


click here