Przegląd prasy pedagogicznej - czerwiec

Dla nauczycieli

Przed wakacjami. Najlepsze propozycje na wyjście do kina / Katarzyna Kebernik // Wychowanie w Przedszkolu. – 2023, nr 6, s. 54  – 56
W czerwcu tradycyjnie jest więcej czasu na zorganizowanie różnego rodzaju wycieczek. W upalne dni warto pomyśleć także o kinie, które oferuje nie tylko przyjemne wytchnienie od skwaru, ale też kilka bardzo ciekawych, wciągających opowieści. Oto na jakie filmy warto się wybrać z maluchami tego lata:
· Kicia Kocia mówi: dzień dobry! – blok siedmiu odcinków serialu trwających łącznie ok.45 min. Obejrzenie ulubionej kotki Kici Koci na wielkim ekranie może być dla maluchów wielkim przeżyciem. Może będzie to pierwsze wspólne wyjście do kina, okazja aby pokazać dziecku jak ono wygląda i jakie obowiązują w nim zasady.
· Ernest i Celestyna; Misja muzyka – pełna humoru historia o niezwykłej przyjaźni myszki sierotki i na pozór groźnego niedźwiedzia. To bardzo wartościowa propozycja dla małego widza. Staranność rysunku idzie w parze z barwnością opowieści i zachwycająca różnorodnością przedstawionego świata.
· Dzieci z Bullerbyn – doskonale znana klasyka, świetny film na wakacyjny czas. Film ma wszystkie zalety literackiego oryginału: sympatycznych bohaterów, codzienne ale zaskakujące przygody, humor, lekkość i wdzięk.
· – pogodna, utrzymana w jasnych i przyjaznych kolorach animacja, która opowiada o przygotowaniach tytułowego królika do przyjęcia z okazji piątych urodzin. W bajce pojawia się także watek zazdrości o uwagę rodziców, którą ci poświęcają przede wszystkim jego młodszej siostrze.
· Mavka i strażnicy lasu – produkcja ukraińska, fabuła łączy ekologiczne przesłanie ze słowiańskim folklorem i baśniowymi motywami. Mavka jest duchem, opiekunką lasu. Dba o zamieszkujące go drzewa, rośliny i zwierzęta, chroni przed zagrożeniami, także tymi ze strony człowieka.
 
Czy wyrasta się z pasji do dinozaurów? Książkowe opowieści o prehistorycznych gadach / Julita Pasikowska - Klica // Życie Szkoły.- 2023, nr 6, s. 33 – 34
Można przypuszczać, że dinozaury największym powodzeniem cieszą się wśród przedszkolaków. To mniej więcej wtedy dzieci dowiadują się o istnieniu zwierząt, których wysokość obecnie przekraczałaby sporych rozmiarów budynki. Jednak wraz z pójściem do szkoły ta fascynacja wcale nie mija.  Wielokrotnie to właśnie w podstawówce, kiedy wiedzę można już swobodnie zdobywać na własną rękę, młodzi czytelnicy sięgają po dodatkowe pomoce naukowe dotyczące tego działu paleontologii.
Dlatego właśnie warto zaproponować dzieciom książki, które podchodzą do zagadnienia metodycznie, ale różnią się między sobą sposobem przekazywania informacji:
· Poznaj z bliska dinozaury Diego Mattarelli, Emanuela Pagliari, Cristina Banfi: książka wypełniona jest danymi na temat różnego rodzaju gatunków dinozaurów, ich cech charakteru, wyglądu, ciekawostkami o danej erze. Dodatkowo w książce znajdziemy hiperrealistyczne ilustracje.
· Kochamy dinozaury Matt Robertson: w tej pełnej humoru książce, dinozaury to milusińscy bohaterowie animacji, dodatkowo znajdujemy tu ciekawą wiedzę na temat tych prehistorycznych gadów.
· Gabinet dinozaurów, Lucy Brownridge: książka powstała w technice realizacji ilustracji RGB – oglądając je przez kolorowe folie, za każdym razem można dostrzec inny obraz: przez czerwoną soczewkę widzimy dinozaury, zielona ujawnia miejsca, niebieska  - rośliny oraz pozostałe zwierzęta.
 
Dlaczego nie należy ubierać dzieciom butów, czyli poprawność językowa w przedszkolu / Marta Stasińska // Bliżej Przedszkola.- 2023, nr 7-8, s. 17-19
Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest bardzo ważną osobą w życiu młodego człowieka. Dzieci są nadzwyczaj spostrzegawcze i skłonne do naśladowania, dlatego pani w przedszkolu jest dla nich autorytetem. Bacznie obserwują więc nauczyciela i jego zachowanie. Niezwykle istotne jest, aby kontaktował się on w sposób zrozumiały i dostosowany do poziomu rozwoju dziecka. Powinien mówić wyraźnie i poprawnie. A oto najczęściej popełniane przez nauczycieli (i nie tylko) błędy językowe:
· Ubrać buty: używamy formy włożyć buty (spodnie, kurtkę). Ubrać można np. choinkę w znaczeniu udekorować ją
· Jeść torta : poprawnie jeść tort, czy chcesz kawałek tortu?
· Wziąść: nie można czegoś braść i nie można czegoś wziąć. Dozwolona forma: wziąć.
· Włanczać: poprawna forma włączać.np. włączam telewizor, światło itp.
· Sweter: poprawna forma swetr
· Nie lubić kiślu: rzeczownik kisiel w odmianie przez przypadki zachowuje głoskę „e”, np. nie lubimy kisielu.

Autor: BP Tarnobrzeg