Nowa matura, czyli jaka? Najistotniejsze zmiany na maturze od 2023 r. / Anna Pawlak // Matematyka. – 2022, nr 5, s. 5 – 7
Od 2023 roku uczniowie liceum pierwszy raz zmierzą się z maturą w nowej formie. To duże wyzwanie zarówno dla nauczycieli, jak i dla młodzieży. Nowa podstawa programowa, nowa forma arkusza, nowe rodzaje zadań, nowa karta wzorów. A co dokładnie się zmieniło przeczytać można w tym artykule:
· Czas trwania – nowa matura została wydłużona o 10 minut
· Liczna punktów
· Próg zdawalności
· Rodzaje zadań
· Układ matury
· Rodzaje zadań
Aby poznać szczegóły tych zmian warto zapoznać się z w/w artykułem.
Mamy przywilej, że możemy pomagać / Ola Siewko // Cogito.- 2022, nr 12, s. 5-6
„Mamy ten przywilej, że możemy wyłącznie interesować się tematyką kryzysu uchodźczego, wspierać tych, których dotknął ten problem. Nie musimy sami się z nim zmagać. Powinniśmy więc pomagać ludziom, którzy tego przywileju nie mają” – mówi Antoni Cieślik, prezydent konferencji Warsaw Model United Nations, organizowanej co roku w LO. im. Stefana Batorego w Warszawie. W tym roku razem z młodymi delegatami z całego świata będzie debatować o takich problemach jak: uchodźstwo, katastrofa klimatyczna, kwestia wpływu gier komputerowych na nasze zdrowie psychiczne.
W tym numerze Cogito sporo jest o aktywizmie, ale też o odkrywaniu własnych talentów i motywacji. Ewa Nowak, pedagog-terapeuta, przekonuje, że warto się przyjrzeć sobie, zadać sobie pytania: „Czy zdarza ci się czasem coś zrobić bez widoków na jakiekolwiek korzyści lub dotkliwe kary? Umiesz zmusić się do aktywności fizycznej lub umysłowej ot tak, dla fantazji?”. Fantazjujmy więc, wyobrażajmy sobie przyszłość i ją kreujmy, bo jak mówi Iluzjonista Y: „Świat tworzymy my sami”.
Zaś dla maturzystów w tym numerze:
· Tematy do nowej matury w 2023 roku dla liceum,
· „Raport o stanie wojennym” Marka Nowakowskiego,
· Rozprawka na temat zła
· Powtórka z „Wesela” i in.
Zimowe opowieści i świąteczne zapachy, czyli biblioteka w grudniowym czasie / Małgorzata Swędrowska // Biblioteka w Szkole.- 2022, nr 11, s. 14-15
Biblioteka w grudniu nabiera szczególnego charakteru. Wtedy właśnie czytelnicy, oprócz wypożyczania książek i udziału w wydarzeniach bibliotecznych, pokazują, jak silnymi więzami połączeni są z bibliotekarkami i bibliotekarzami – składając życzenia, obdarowując własnoręcznie zrobionymi prezentami od serca.
Ten artykuł jest o tym, jak wykorzystać potencjał grudniowych dni do pogłębienia relacji z czytelnikiem. Inspiracje zawarte w artykule powstały na kanwie książki Mauriego Kunnasa „Dwanaście prezentów dla Świętego Mikołaja". Z artykułu dostaniemy garść informacji jak ozdobić bibliotekę, pomysły na prezenty i na zabawy na śniegu.