„Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych” - relacja z konferencji

Konferencje

29 listopada 2017 r.  Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zorganizowała dla nauczycieli, wychowawców konferencję zatytułowaną „Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych”.
Głównym założeniem konferencji było wsparcie szkół w realizowaniu jednego z priorytetów MEN – Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych Program ten zakłada, że głównym przekaźnikiem wartości jest wychowanie  i nauczanie w dobie nowoczesnych technologii informacyjnych przy właściwym korzystaniu z mediów społecznych. 
Najogólniej można powiedzieć,  że tematem rozpoczynającym konferencję było wyjaśnienie czym są „socjal media”. Natomiast kolejne tematy prowadzących to :
•                    Fenomen potrzeby istnienia w mediach społecznych.
•                    Przestępczość w cyberprzestrzeni.
•                    Ciemna strona portali społecznych.
•                    Jak korzystać z mediów społecznych.
Podczas spotkania zagadnienie mediów społecznych zostało zaprezentowane w kilku aspektach dlaczego  chcemy zaistnieć w mediach społecznych oraz jakie skutki mogą być  korzystając z mediów nie przestrzegając odpowiednich zasad czy też norm społecznych. Portale społecznościowe (Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, Instagram i in.) i komunikatory (Skype, Messenger, WhatsApp  i in.) mają nam ułatwiać nasze życie codzienne i zawodowe. Jednak musimy mieć na uwadze, że korzystanie z nich musi być przemyślane i odpowiednio dozowane, zwłaszcza przez najmłodszych aby nie zostali „niewolnikami  surfowania w internecie”.
Prelegenci zwrócili też  szczególną uwagę na szerzące się przestępstwa w cyberprzestrzeni m.in.: oszustwa matrymonialne, oszustwa domenowe,  oszustwa firm reklamowych i agencji interaktywnych, fałszywe oferty pracy, phishing, rozsyłanie wirusów itp.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i wychowawców, którzy na co dzień służą przykładem i  dobra radą  swoim wychowankom na polu dydaktyczno-wychowawczym.
Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa zbiorów zbieżna z tematyką konferencji. 

 

 wys     

 

 

Autor: PBW Tarnobrzeg