Cieszmy się czytaniem - podsumowanie konkursu „BOOKTALKING, czyli pięć minut o książce” w Tarnobrzegu

Konkursy

Cieszmy się czytaniem! 
W Bibliotece Pedagogicznej odbyła się uroczystość podsumowania Powiatowego Konkursu Czytelniczego „BOOKTALKING, czyli pięć minut o książce”. Pani Anna Żarów, wicedyrektor placówki, podkreśliła, że „nie jest to zwykła promocja książek, ale łączy ona cechy klasycznej opowieści o książce z nowoczesnymi metodami stosowanymi przez youtuberów”. Nasz gość, Pan Dariusz Bździkot, kierownik Wydziału Jakości i Zarządzania Edukacją, Oddział w Tarnobrzegu, podzielił się ciekawą anegdotą. Okazuje się, że lektura czytana dzieciom może mieć całkiem niespodziewane konsekwencje i wpłynąć nawet na wybór kierunku studiów. 

Konkurs „Booktalking, czyli pięć minut o książce” w swoim zamyśle ma inspirować. I te wszystkie prezentacje, które mieliśmy przyjemność wysłuchać 31 maja br. potwierdzają, że to się dzieje. Uczniowie, którzy zgłosili się do konkursu, są swoistym dowodem, że dzieci potrafią i chcą cieszyć się czytaniem. Inspiracja jest wielopoziomowa, bo ulegamy jej również my, dorośli, ale i my, bibliotekarze – i w tym tkwi wyjątkowość konkursu. Dziecięca optyka ma szczególną wartość, bo jest to ich odczytanie i ich interpretacja dzieła. A my dorośli możemy tylko kibicować, aby ten gust czytelniczy był na najwyższym poziomie. Przy czym należy podkreślić rolę nauczyciela, ale też rodzica, którzy pełnią funkcję mentora, przewodnika na drodze rozwoju dziecka, a którzy nie zawłaszczają pola samodzielnego wyboru książki czy jej odczytania. Za to wsparcie, pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu – dziękujemy.  

Kilku istotnych wskazówek – jak ma wyglądać atrakcyjna, spójna prezentacja, że nie może w niej zabraknąć entuzjazmu, ale i widocznej konstrukcji, nie zapominając o poprawności językowej czy  dykcyjnej – udzieliły Pani Agnieszka Miś-Mroczka oraz Pani Dorota Witas.  I była to solidna podpowiedź: do wykorzystania w kolejnej edycji konkursu.

I tak oto dotarliśmy do najprzyjemniejszej części spotkania: wręczenia dyplomów oraz nagród laureatom Powiatowego Konkursu Czytelniczego „BOOKTALKING, czyli pięć minut o książce”. Z przyjemnością wysłuchaliśmy nagrań najlepszych prezentacji konkursowych. Pani Dorota Witas oficjalnie ogłosiła, że będą one emitowane na kanale Tarnobrzeskiej Telewizji Lokalnej. Przypomnijmy: 

w kategorii wiekowej I: 
I miejsce – Jan Rachwał ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu
II miejsce – Wiktoria Maciąg ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu
 
w kategorii wiekowej II:  
I miejsce – Katarzyna Bogdańska ze Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu 
II miejsce – Lena Sabat ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu 
III miejsce – Maria Śnieżek ze Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Małego Księcia w Tarnobrzegu 

wyróżnienia:
  • Oliwia Piwińska ze Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu
  •  Wiktoria Sałek ze Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. 
 
Mamy pewność, że prezentacje książek, które zostały nagrodzone w konkursie będą miały moc sprawczą i spowodują, że miłośników czytania będzie jeszcze więcej! 
 
Gratulujemy!!! 
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega. 
 
Serdecznie dziękujemy dzieciom i młodzieży za udział w konkursie, za ciekawe prezentacje ulubionych książek techniką Booktalking. 
Nauczycielom oraz rodzicom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu. 
Jury dziękujemy za pilne i cierpliwe wysłuchanie prezentacji. 
Dziękujemy Marszałkowi Województwa Podkarpackiego oraz Prezydentowi Miasta Tarnobrzega za sprawowanie patronatu honorowego.  
Natomiast Telewizji Lokalnej Tarnobrzeg oraz Radiu Leliwa dziękujemy za objęcie patronatu medialnego. 
 
Do zobaczenia za rok! 

Autor: BP Tarnobrzeg