Kreatywnie o książce - podsumowanie konkursu czytelniczego

Konkursy

Za nami Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Booktalking, czyli pięć minut o książce”. To już druga edycja tego wydarzenia, którego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Przesłuchania odbywały się również w Filiach w Stalowej Woli i Nisku. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega. Natomiast patronat medialny objęli: TVL Tarnobrzeg oraz Radio Leliwa.  
 
Ideą konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, rozwijanie ich świadomości literackiej oraz – uwaga – doskonalenie umiejętności autoprezentacji. Bowiem metoda Booktalking to wspaniałe narzędzie, by kreatywnie i nietuzinkowo, „całym sobą” zareklamować ulubioną książkę. Nie jest to streszczenie, nie jest to recenzja, ale takie przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać. Booktalking ma zarażać bakcylem czytania. Pomysły  na prezentacje książek, które dzisiaj usłyszeliśmy zdecydowanie miały ten upragniony wirus – były nietuzinkowe, twórcze i naprawdę ciekawe!  
 
Komisja artystyczna brała pod uwagę: poprawność językową, płynność wypowiedzi, to, czy kompozycja wypowiedzi jest przemyślana, czy uczestnik umiejętnie gospodaruje czasem oraz czy i w jakim stopniu zastosował elementy istotne dla techniki Booktalking. Po wysłuchaniu 12 prezentacji konkursowych, jury postanowiło nagrodzić następujących wykonawców: 
 
Kategoria wiekowa I: 
 
I miejsce – Jan Rachwał ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, 
II miejsce – Wiktoria Maciąg ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. 
 
Kategoria wiekowa II:  
 
I miejsce – Katarzyna Bogdańska ze Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu, 
II miejsce – Lena Sabat ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu, 
III miejsce – Maria Śnieżek ze Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu, 
Wyróżnienie – Oliwia Piwińska ze Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu, 
Wyróżnienie – Wiktoria Sałek ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. 
 
Biblioteka Pedagogiczna składa serdeczne podziękowanie uczestnikom za wspaniałe prezentacje konkursowe  oraz nauczycielom i opiekunom za przygotowanie dzieci do konkursu. Gratulujemy wszystkim wykonawcom!

Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się 14 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjno-wystawowej Biblioteki ul. Wyspiańskiego 2a.

Autor: Monika Bieniek