Coraz bliżej święta...

Nowości wydawnicze


„Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
by wszystko się nam rozplątało
węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki,
własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki”.
 
                                             Ks. Jan Twardowski
 
 
 
Muzyczny grudzień w przedszkolu : [Dokument dźwiękowy] utwory do tańca, śpiewania i zabawy. - Kraków : CEBP 24.12, 2020, sygn. PŁC417
Publikacja, której w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia nie powinno zabraknąć w żadnym przedszkolu! Utwory przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas, doskonałe do wykorzystania w okresie mikołajkowo-bożonarodzeniowym. W albumie znalazły się piosenki w języku polskim lub angielskim, pastorałki, anglojęzyczne bajki, a także zabawy muzyczno-ruchowe, które można przeprowadzać również w starszych grupach żłobkowych.
Album zawiera:
·  piosenki o zróżnicowanej tematyce, wykonywane w języku polskim lub angielskim, zachęcające do podejmowania aktywności muzycznych       takich jak śpiew czy gra na instrumentach;
·  utwory instrumentalne, doskonałe do tańca, pląsów, zabaw i improwizacji muzyczno-ruchowych;
·  wierszowane bajki w języku angielskim.
 
Listy pełne marzeń / Magdalena Witkiewicz. - Wydanie I.  - Poznań : Wydawnictwo Filia, 2020, sygn. 112834
Główną bohaterką powieści jest Maryla Jędrzejewska, siedemdziesięciolatka, która spełnia marzenia. W okresie świątecznym zamienia się w Świętego Mikołaja i obdarowuje tych najbardziej potrzebujących. Do pomocy ma swoich elfów, którzy chętnie pomagają jej zarówno zdobywać listy adresowane do Laponii, jak i biorą nieświadomy udział w intrygach a raczej zaplanowanych zbiegach okoliczności. Przecież szczęściu trzeba czasem pomóc. 
Autorka postanowiła urozmaicić swoją historię wplatając wydarzenia z lat siedemdziesiątych kiedy to Maryla była młoda. To wtedy poznała Gertrudę, która odmieniła jej życia a także Janusza, miłość, która została wystawiona na wielką próbę. Między poszczególnymi rozdziałami znajdziemy także listy wysłane do Mikołaja. To właśnie tym małym bohaterom pomogła Maryla, dając im nadzieję i zmieniając ich życie. A trzeba przyznać, że ma do tego głowę i rękę. 
Powieść “Listy pełne marzeń” zmusza do lekkiej zadumy i innego spojrzenia na świat. Może czasem nie dostrzegamy czegoś, może warto wsłuchać się w dziecięce marzenia i je zrealizować,  w końcu “nie ma na świecie nic piękniejszego niż dziecięce marzenia”.

Idą święta : o Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie / Monika Utnik-Strugała ; zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło. - Warszawa : Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020, sygn. 112841
Podczas polskiej Wigilii dominują dania postne, czyli bezmięsne. Dopiero w pierwszy dzień świat jemy wędliny i pieczenie. A jakich potraw kosztuje się w tym czasie na świecie? Oto kilka najciekawszych:
 
Pokusa Janssona – rodzaj szwedzkiej zapiekanki z ziemniaków, cebuli, szprotek lub anchois z dodatkiem śmietany i białego pieprzu. Nazwę zawdzięcza podobno pewnemu szwedzkiemu śpiewakowi operowemu Perowi Adolfowi Janzonowi, który żył ponad 130 lat temu. Był synem sprzedawcy ryb i gdy zapraszał gości na kolację, zawsze serwował rybną zapiekankę.
 
Glögg – grzane wino ze skórką pomarańczową, cynamonem, kardamonem, goździkami i imbirem, popularne we wszystkich krajach skandynawskich. Istnieje też wersja napoju bezalkoholowa, czekoladowa i owocowa.
 
Kourabiedes – greckie ciasteczka maślane otoczone w cukrze pudrze. Robi się je z kruchego ciasta połączonego z pokruszonymi migdałami i skropionego wodą różaną.
 
Christmas pudding – angielskie ciasto, które zaczyna przygotowywać się już we wrześniu. W misce łączy się 13 składników (na cześć 12 apostołów i Jezusa) m. in. mąkę, cukier, jajka, tłuszcz zwierzęcy, bakalie, kandyzowane wiście, rum i przyprawy. Zgodnie z tradycją każdy członek rodziny miesza składniki drewnianą łyżką z kierunku ze wschodu na zachód. Masę zawija się w bawełnianą ściereczkę i odstawia w chłodne miejsce. Co tydzień pudding jest wyjmowany, na nowo mieszany i znów odstawiany. Tuż przed świętami ponownie się go gotuje – około 2 godzin. Wjeżdża na stół polany gorącym rumem.
 
 
 
 
 
 
 

Autor: BP Tarnobrzeg