„Możesz kontrolować jedynie własne zachowanie. Ale nie reakcje innych ludzi” (Emily Giffin)
Bardziej toksyczni ludzie / Bernardo Stamateas ; przekład Barbara Sławomirska. - Warszawa : Bellona, copyright 2019, sygn. 112404
Bardziej toksyczni ludzie autorstwa Stamateas Bernardo to druga część książki Toksyczni ludzie, Jest jednak bardziej przemyślana, wartościowa i warto ją polecić. Autor zachował prosty język, czyniąc tę lekturę łatwą w odbiorze dla każdego. Pisarz podzielił toksycznych ludzi na różne typy nadając im nazwy m.in. frustrat, czarnowidz, pieniacz, dusiciel i in. Każdy typ toksycznego człowieka jest opisany i z pewnością w każdym z nich znajdziemy coś o sobie. To z jednej strony zabawne, a z drugiej — tragiczne. Jednak warto potraktować to jako lekcję mającą na celu poprawę swojego charakteru. Okazuje się, że chociaż nie jesteśmy toksycznymi ludźmi, mamy w sobie cechy, które szkodzą nie tylko otoczeniu, ale i nam samym. Przede wszystkim jednak książka ta pozwoli odróżnić charakter od szkodliwego zachowania. Być może otaczają nas ludzie, którzy nas denerwują i prowokują, ale usprawiedliwiamy to ciężkim charakterem? Bardzo możliwe, że powinniśmy się od nich po prostu odciąć, albo chociaż ograniczyć kontakty.
Zło: jak powstaje w nas / Julia Shaw ; przekład Anna Cichowicz. - Wydanie I. - Warszawa : Wydawnictwo Amber, 2019, sygn. 112260
Julia Shaw to psycholożka i pisarka popularno-naukowa o niemiecko-kanadyjskich korzeniach, która specjalizuje się w mechanizmach pamięci, ze szczególnym uwzględnieniem fałszywych wspomnień. Zdobyła tytuł licencjata z psychologii na Uniwersytecie Simona Frasera, ukończyła studia magisterskie z psychologii i prawa na Maastricht University w Holandii. Po powrocie do Kanady uzyskała stopień doktora na University of British Columbia.
Książkę Zło… Shaw zaczyna od przywołania postaci Adolfa Hitlera jako uniwersalnego symbolu zła i stawia pytanie, dlaczego on stał się zły. Wielu psychologów źródeł poszukuje w przeszłości. W jego dzieciństwie nie było jednak żadnej traumy, nie znęcał się nad zwierzętami. Jest jednak odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi. Inni natomiast, jak Charles Manson lub Josef Stalin, wydają się doskonale wpasowywać do tej formy. We wstępie autorka pisze :”ta książka sprawdza, co ma tu do powiedzenia nauka, badając szeroki wachlarz różnych koncepcji i pojęć często kojarzonych ze słowem „zło”. To studium ludzkiej hipokryzji, absurdalności zła, zwykłego szaleństwa i empatii”.
Głupota : nieoficjalna biografia / wybór i opracowanie Jean-François Marmion ; przełożyły z francuskiego Grażyna Jaworska, Bożena Sęk, Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak. - Poznań ; Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, © 2019, sygn. 112406
Wg Wikipedii głupota to niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. „Głupota. Nieoficjalna biografia” to wybór tekstów, wywiadów i rozmów o tej przykrej przywarze ludzkości, która nieobca jest każdemu człowiekowi, choć większość potrafi się jej nie poddawać. Różne rodzaje głupoty, rozmaite poziomy bezmyślności, obskurantyzm i nacjonalistyczne idiotyzmy, postprawdy i sukcesy populizmu, wciskanie kitu…
To zbiór myśli ukazujących głupotę w każdym wymiarze i na każdym polu, od niegroźnej, banalnej głupotki życia codziennego, niezamierzonego faux pas, przez pozującą na inteligentną zwykłą mędrkowatość, tautologiczną wykładnią rzeczywistości niczego nie wnoszącą do poznania, niebezpieczny kit nowomowy i bezrefleksyjną żurnalistykę niezdolną do pogłębionej refleksji, aż po naprawdę groźne skretynienie „elit”.
oprac. E. Wicherska