- Opiekunowie rodzinni. Wyzwania i możliwości wsparcia / Anna Janowicz. – Warszawa : CeDeWu, 2019, sygn. 111978
Rolę opiekuna przyjmują na siebie bliscy osób u kresu życia. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć każdego dnia? W jaki sposób ich rzeczywistość mogą zmienić uregulowania prawne, władze lokalne, samorządowe, pracodawcy, najbliższe otoczenie, znajomi, rodzina, ale też każdy z nas? Bo to, że rzeczywistość trzeba pilnie zmienić, jest oczywiste.
Intencją autorki jest, by zaprezentowane w publikacji wyniki badań, publikacje i rekomendacje były inspiracją do poszukiwania rozwiązań i podejmowania konkretnych działań, w tym ważnym obszarze życia społecznego, zarówno przez badaczy, praktyków, jak i całego społeczeństwa.
- Rodzina z dziećmi, rodzina dysfunkcyjna : pedagogika, praca socjalna, terapia / Izabela Krasiejko. – Warszawa : „Difin”, 2019, sygn. 111980
Pisząc niniejszą publikację autorka postawiła sobie za cel m. in:
- ukazanie cech i sposobów funkcjonowania rodziny oraz pedagogicznych aspektów pracy z nią,
- zaprezentowanie ról i zadań specjalistów pracujących z rodzinami w obszarze wsparcia rodziny i ochrona dobra dziecka.
Za szczególnie ważne autorka uważa fakt, że do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje z jednej strony budowania swojej tożsamości poprzez kontakty ze swoją rodziną biologiczną i pamięć o niej, ale z drugiej również poczucia stałości, bezpieczeństwa, spokoju i troski.
- Doświadczanie choroby w rodzinie / pod red. nauk. Beata Szluz. – Rzeszów : Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019, sygn. 111973
Choroba wywołuje w życiu rodziny kryzys, a jej członkowie doświadczają lęku, niepewności, żalu, bezsilności i przeciążenia obowiązkami. Jej wystąpienie wiąże się z wieloma konsekwencjami w życiu dziecka czy tez dorosłej osoby. Wywołuje nie tylko zaburzenia czynności organizmu, ale zmienia także psychiczne i społeczne funkcjonowanie jednostki. Stosunek do choroby oraz indywidualne sposoby reagowania na sytuację trudną są różnorodne. Autorzy powyższej monografii podjęli próbę ukazania tej problematyki z perspektywy teoretycznej i empirycznej. Książka jest skierowana do naukowców, studentów i praktyków, którzy prowadzą badania w zakresie nauk społecznych bądź realizują zadania na rzecz jednostki i rodziny doświadczającej choroby.
oprac. E. Wicherska