Dysfunkcje rodziny (październik, 2019)

Nowości wydawnicze

"Nic tak nie poszerza świadomości jak wysłuchanie prawdy innych, nic tak nie pozwala ugruntować swojej indywidualności jak poznanie indywidualności innych, nic tak nie buduje poczucia własnej wartości jak pokora i akceptacja faktu, że istnieją rzeczy, na które nie mamy wpływu…” (Eugenia Herzyk)

  • Opiekunowie rodzinni. Wyzwania i możliwości wsparcia / Anna Janowicz. – Warszawa : CeDeWu, 2019, sygn. 111978
W obecnej dobie starzenia się społeczeństw, w tym także polskiego, szczególnego znaczenia nabiera organizacja i zapewnienie odpowiedniej opieki u kresu życia. Obok rosnącej grupy aktywnych seniorów, szukających dla siebie możliwości realizowania planów i rozwijania się, istnieje powiększająca się grupa osób starych, wymagających różnego rodzaju wsparcia: od drobnych usług, ułatwiających codzienne funkcjonowanie, po opiekę całodobową.
Rolę opiekuna przyjmują na siebie bliscy osób u kresu życia. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć każdego dnia? W jaki sposób ich rzeczywistość mogą zmienić uregulowania prawne, władze lokalne, samorządowe, pracodawcy, najbliższe otoczenie, znajomi, rodzina, ale też każdy z nas? Bo to, że rzeczywistość trzeba pilnie zmienić, jest oczywiste.
Intencją autorki jest, by zaprezentowane w publikacji wyniki badań, publikacje i rekomendacje były inspiracją do poszukiwania rozwiązań i podejmowania konkretnych działań, w tym ważnym obszarze życia społecznego, zarówno przez badaczy, praktyków, jak i całego społeczeństwa.
 
  • Rodzina z dziećmi, rodzina dysfunkcyjna : pedagogika, praca socjalna, terapia / Izabela Krasiejko. – Warszawa : „Difin”, 2019, sygn. 111980
W ostatnich latach widać w naszym kraju coraz większą troskę o rodzinę i dobro dzieci. Nie wszystkie rozwiązania można uznać za idealne, ale warto docenić, że podejmowane są starania zarówno finansowego, instrumentalnego, emocjonalnego wsparcia rodziny, jak i ochrony dziecka przed krzywdzeniem.
Pisząc niniejszą publikację autorka postawiła sobie za cel m. in:
- ukazanie cech i sposobów funkcjonowania rodziny oraz pedagogicznych aspektów pracy z nią,
- zaprezentowanie ról i zadań specjalistów pracujących z rodzinami w obszarze wsparcia rodziny i ochrona dobra dziecka.
Za szczególnie ważne autorka uważa fakt, że do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje z jednej strony budowania swojej tożsamości poprzez kontakty ze swoją rodziną biologiczną i pamięć o niej, ale z drugiej również poczucia stałości, bezpieczeństwa, spokoju i troski.
 
  • Doświadczanie choroby w rodzinie / pod red. nauk. Beata Szluz. – Rzeszów : Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019, sygn. 111973

Choroba wywołuje w życiu rodziny kryzys, a jej członkowie doświadczają lęku, niepewności, żalu, bezsilności i przeciążenia obowiązkami. Jej wystąpienie wiąże się z wieloma konsekwencjami w życiu dziecka czy tez dorosłej osoby. Wywołuje nie tylko zaburzenia czynności organizmu, ale zmienia także psychiczne i społeczne funkcjonowanie jednostki. Stosunek do choroby oraz indywidualne sposoby reagowania na sytuację trudną są różnorodne. Autorzy powyższej monografii podjęli próbę ukazania tej problematyki z perspektywy teoretycznej i empirycznej. Książka jest skierowana do naukowców, studentów i praktyków, którzy prowadzą badania w zakresie nauk społecznych bądź realizują zadania na rzecz jednostki i rodziny doświadczającej choroby.

oprac. E. Wicherska

Autor: BP Tarnobrzeg