"Jeżeli nadejdzie takie jutro, że nie będziemy razem…to musisz o czymś pamiętać. Jesteś odważniejszy niż sądzisz, silniejszy, niż się wydajesz,i mądrzejszy, niż myślisz. Ale najważniejsze jest to, ze nawet osobno i tak będę z tobą. Zawsze będę z tobą.”
Krzyś do Kubusia Puchatka Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka
Uważne współczucie / Paul Gilbert, Choden. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019, sygn. 112366
Autorzy książki podkreślają jak ważne jest praktykowanie uważnego współczucia, podając w książce dwadzieścia ćwiczeń. Skupiają się one na akceptowaniu tego co pojawia się w umyśle. Dodatkowo wskazują jak nabywać umiejętności angażowania się w swój emocjonalny świat oraz innych ludzi. Przypominają o cierpieniu i pokazują jak pracuje się współczuciem. Czytelnicy będą mogli również zapoznać się z praktyką dawania i brania. Uważność pozwala poznać reakcję umysłu oraz daje ludziom podstawę na której można tworzyć motywy płynące ze współczucia.
Książka „Uważne współczucie” udowadnia, że to co tworzymy na co dzień ma daleko idące konsekwencje. Codziennie możemy zmieniać nasze destrukcyjne emocje. To co tworzymy przez nasz chaotyczny umysł, pokazuje w którą stronę płyną nasze uczucia. Umysł który współczuje jest otwarty na swoje przeżycia oraz cierpienie innych. Gdy poznamy lepiej nasz mózg uświadomimy sobie, że mamy wręcz obowiązek, aby trenować go tak, aby nie popadał w największe szaleństwa. Choden i Paul Gilbert pokazują w swojej książce, że mimo tego, że jesteśmy częścią społeczności, każdy z nas ma złożony umysł. Tylko dzięki wspólnym staraniom, codziennie będąc dla siebie życzliwymi i pomocnymi ułatwimy sobie funkcjonowanie we wspólnym projekcie jakie stworzyło nam życie.
Potęga obecności : jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów / Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson ; przekład Joanna Dżdża. - Warszawa : Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2020, sygn. 112364
Jednym z najistotniejszych naukowo udowodnionych czynników wpływających na przyszłość dziecka pod względem szczęścia, sukcesu akademickiego, umiejętności przywódczych i znaczących relacji jest to, czy przynajmniej jedna osoba dorosła w ich dzieciństwie konsekwentnie była przy nich. Dziś, gdy tak dużą część naszej codzienności zajmują praca i cyfrowe rozrywki, gdy zdarza się, że rodzice mieszkają oddzielnie, czy gdy pojawia się nowy członek rodziny, bycie z dzieckiem może wydawać się dużym wyzwaniem. Ale, jak wyjaśniają autorzy, nie zajmuje dużo czasu, energii ani pieniędzy. Każde dziecko musi poczuć się: - bezpiecznie, - dostrzeżone, - ukojone, - pewnie. Na podstawie najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu i teorii więzi, autorzy „Potęgi obecności” dzielą się historiami, prostymi strategiami, ilustracjami i wskazówkami, jak skutecznie wprowadzić do rodzinnej codzienności powyższe cztery niezbędne elementy. W taki sposób, by były obecne we wszystkich wychowawczych sytuacjach – kiedy nasze dzieci walczą lub odnoszą sukcesy, kiedy je pocieszamy, dyscyplinujemy lub kłócimy się z nimi, i nawet gdy przepraszamy za czas, kiedy nie możemy z nimi być.
Nienawidzę cię! Nie odchodź! : zrozumieć osobowość borderline / Jerold J. Kreisman, Hal Straus ; tł. Marzena Szymańska-Błotnicka. - Kraków : Uniwersytet Jagielloński, cop. 2018, sygn. 112361
Skrajne wahania nastroju i nieprzewidywalne wybuchy gniewu; dojmujące uczucie pustki i strach przed porzuceniem; burzliwe relacje międzyludzkie i skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, aż po groźby i gesty samobójcze. Te powtarzające się objawy stanowią codzienność milinów osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza (Borderline Personality Dissorder – BPD), ich krewnych i przyjaciół. Chociaż badania pokazują, że problem ten dotyka nawet co czwartej osoby poszukującej pomocy psychiatrycznej, to wciąż spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym, zaś specjalistom przysparza trudności z diagnozą. Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.
oprac. E. Wicherska