Higiena wypoczynku... (czerwiec 2018)

Nowości wydawnicze

„A to wielka umiejętność umieć odpoczywać” /Wiesław Myśliwski/

 Gry i zabawy z dawnych lat / Katarzyna Piętka ; il. Agata Raczyńska. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2016, sygn. 109379
Tablety, i-pady, smartfon, laptopy, konsole, kino 5D to rozrywki współczesnych dzieci. A czy ktoś pamięta zabawy sprzed lat?  Z książką Katarzyny Piętki udajemy się w podróż w czasie... Wyobraźmy sobie, że są lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte lub dziewięćdziesiąte... Dzieci większość wolnego czasu spędzają na podwórku, bawią się na trzepaku, grają w piłkę, gumę albo w klasy. Właśnie te zabawy opisała autorka w swej książce. Książka została podzielona na osiem części w których zaprezentowano ponad pięćdziesiąt gier, uporządkowanych w działach - „Róbcie, to co ja”, „Zabawy z piłką”, „Kto szybszy, kto sprytniejszy”, „Trzepak, klasy, skakanka czyli podwórkowa klasyka”, „Zabawy zręcznościowe” oraz „Zabawy na niepogodę”.
Każda z gier jest dokładnie opisana, a oprócz instrukcji mamy podane przedmioty, które będą potrzebne. Są to rzeczy dostępne na każdym podwórku – kamyki, chusteczka czy kapsle. Autorka podaje także teksty wierszyków, wyliczanek czy rymowanek, które trzeba wypowiadać, a także rysuje strzałki oraz ilustracje obrazujące graficzną stronę zabawy. Mamy więc opisane zabawy w plenerze: dwa ognie, podchody, berek, komórki do wynajęcia, guma, skakanka,  zabawy na niepogodę: szubienica, piekło niebo, okręty i in. Książka została wydana w stylu retro, co bardzo pasuje do treści. Papier jest  pożółkły, jest odpowiednio dobrana czcionka. Pełno tu starych, kojarzących się z latami 70-tymi czarno – białych fotografii dzieciaków ganiających na podwórku przed blokiem.
Książka przyda się każdemu nauczycielowi, rodzicowi, niani, każdemu dziecku, które lubi się dobrze bawić!
 
Podręcznik skautingu : podstawowe sprawności harcerskie zapewniające doskonałą zabawę na łonie natury / [konsultacja merytoryczna i dostosowanie tekstu do polskich realiów Łukasz Jędrasiak Skauting.pl ; tł. Katarzyna Kmieć-Krzewniak ; przedm. Bear Grylls]. - Warszawa : "Wiedza Powszechna", cop. 2016, sygn. 109061
Podręcznik skautingu to doskonały przewodnik opisujący podstawowe sprawności harcerskie.  Jest rekomendowany przez samego naczelnika brytyjskiej The Scout Association – Beara Gryllsa, autora słowa wstępnego do książki. Podręcznik skautingu zawiera praktyczne instrukcje dotyczące doskonalenia umiejętności, takich jak trekking, nawigacja, kemping, rozpalanie ogniska i gotowanie. Zawiera setki kolorowych fotografii i tabel oraz gotowe, rozpisane krok po kroku projekty, takie jak budowa schronienia, rozpalanie ognia, wiązanie liny lub budowa turystycznej kuchenki z puszek po napojach. Książka ta, będąca kompendium wiedzy wielu pokoleń harcerzy i skautów, stanowi doskonałe wprowadzenie do opanowania umiejętności harcerskich dla każdego, kto chce przeżyć swoją przygodę z dziką przyrodą.
Z książki dowiemy się m.in:
- jak przygotować się do takiej wyprawy (jaki namiot powinniśmy wybrać, co dokładnie spakować),
- jak korzystać i interpretować mapy (nie dla wszystkich jest to takie łatwe),
- jak obchodzić się odpowiednio z ważnymi narzędziami i gadżetami,
- jak nawiązywać łączność i wysyłać sygnały,
- jak udzielić pierwszej pomocy,
- jak przygotować posiłek w warunkach ekstremalnych.
 
Slow life : zwolnij i zacznij żyć / Joanna Glogaza. - Kraków : "Znak litera nova", 2016, sygn. 109198
„Slow life to życie w zgodzie ze sobą, a nie życie na pokaz. Presję i chęć doganiania „tych fajniejszych” zastępuje poznawaniem i akceptacją siebie. Zamiast powierzchownych, niepewnych relacji z osobami, z którymi wypada się trzymać, podsuwa wartościowe znajomości oparte na wzajemnym zrozumieniu. Zamiast zagonienia i wiecznego zawieszenia pomiędzy czasem pracy a czasem wolnym – rzetelną pracę i równie rzetelny odpoczynek.”- Joanna Glogaza
 W codziennym zabieganiu wydaje nam się, że wszystko jest tymczasowe, a kiedyś zaczniemy żyć naprawdę. Ale to właśnie zwykłe dni decydują o tym, jak przeżywamy swoje życie. Wyobraź sobie, że masz czas na odpoczynek, na spacer, pogłaskanie kota, popołudniową wycieczkę. Że możesz sobie pozwolić na przerwę i wolny dzień.
W dzisiejszym świecie gdzie wszystko pędzi i przestajemy życia smakować, zapominamy o sobie,  Żyjemy sfrustrowani, ciągle zmęczeni i odkładamy to co dla nas ważne na wieczne później. Czy tak właśnie ma wyglądać życie, czy tak chcemy je wspominać na starość?
Najważniejszymi założeniami slow life są:
- nieodkładanie życia na później, bo ona toczy się tu i teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości,
- umiejętność planowania i odpuszczania, robienia rzeczy ważnych dla nas, wyznaczanie priorytetów,
- codzienne rytuały, uważność, docenianie małych rzeczy, celebrowanie,
- wychodzenie ze strefy komfortu, próbowanie nowych rzeczy, doświadczanie,
- sztuka odpoczywania bez wyrzutów sumienia,
- budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi.
Slow life to nie moda. To konieczność!
                                                       
                                                                                                       oprac. Ewa Wicherska
 

Autor: BP Tarnobrzeg