Kreatywność wśród dzieci (styczeń, 2018)

Nowości wydawnicze

"Dziecko jest jak walizka - co do niej zapakujesz, to z niej wyciągniesz!"

Metoda Montessori : naucz mnie robić to samodzielnie : wprowadzenie dla rodziców / Charlotte Poussin ; [tł. Katarzyna Skawran]. - Warszawa : Wydawnictwo RM, cop. 2017, sygn. 110443
W publikacji  każdy rodzic i wychowawca może zapoznać się bliżej z tą właśnie metodą, dowiedzieć się więcej na temat jej twórczyni oraz poznać całą historię jej powstawania. Książka podzielona jest na sześć działów, po przeczytaniu wprowadzenia i zapoznaniu się z informacjami historycznymi, przechodzimy do takich działów jak rozwój dziecka, zasady pedagogiki Montessori, Montessori w szkole, Montessori w domu, oraz Fiszki aktywności, czyli przykładowe zabawy dla dzieci, które umożliwiają im ogólny rozwój. Publikacja napisana jest w sposób ciekawy i przystępny, zarówno na zewnątrz, jak i w środku jest bardzo kolorowa, co sprawia, że nie jest nudna i czyta się ją przyjemnie. Zawiera wiele zdjęć i obrazków, w tekście mamy liczne wyróżnienia, pogrubienia, kolory i tabelki, dzięki czemu jest bardzo przejrzysta i nie sposób pominąć w niej żadnej istotnej informacji.
Propozycje zabaw dla dzieci są szczegółowo opisane, rodzic dowie się tutaj jakie cele pośrednie i bezpośrednie ma konkretny rodzaj aktywności np. sortowanie drobnych przedmiotów (fasola, kukurydza, koraliki) ma na celu doskonalić zmysł dotyku i stereognozji, a pośrednio rozwijać inteligencję dzięki kształtowaniu zmysłów, dokonywaniu oceny, wyboru i osądu oraz abstrahowaniu. Takie dokładne opisy zadań, zdecydowanie ułatwiają rodzicom wspomaganie rozwoju dziecka w różnych dziedzinach.

Elektronika dla małych i dużych : od przewodu do obwodu / Øyvind Nydal Dahl ; [tł. Konrad Matuk]. - Gliwice : "Helion", 2017, sygn. 110439

Większość dzieciaków interesuje się fascynującym światem urządzeń elektrycznych. Obserwują, jak działa żarówka, zdalnie sterowany samochód czy odtwarzacz muzyki. Kiedy mały odkrywca postanawia sprawdzić, co one kryją w środku, często ofiarą tej niepohamowanej ciekawości pada jakiś gadżet. Warto pokazać najmłodszym, że elektronika najwięcej radości (i wiedzy!) daje wtedy, gdy zbuduje się coś własnymi rękoma! Właśnie konstruowanie coraz to bardziej skomplikowanych obwodów jest wyjątkowo wciągające i daje wielką satysfakcję.
Niniejsza książka jest przeznaczona dla młodych i nieco starszych pasjonatów elektroniki. Przedstawiono tu spory zbiór praktycznych projektów do samodzielnego wykonania, które uzupełniono wyjaśnieniami zagadnień teoretycznych. Nie zabrakło wskazówek dotyczących wyboru komponentu, a także wskazano miejsca, w których można je zakupić. Dzięki własnoręcznemu budowaniu obwodów i badaniu ich działania zrozumienie zachodzących zjawisk fizycznych przychodzi właściwie automatycznie. Zaproponowane projekty są bardzo różnorodne: od najprostszych obwodów elektrycznych po dość złożone układy elektroniczne. Z tą książką zbudujesz między innymi:

- elektromagnes i silnik elektryczny
- generator prądu i baterię
- maszynę do szyfrowania wiadomości
- grę do testowania refleksu gracza

Kreatywne dzieci : 21 przepisów na twórcze popołudnie / Renata Kochan ; il. Milena Milak. - Poznań : "Zysk i S-ka", 2017, sygn. 110256

Rodzice wychodzą ze skóry, żeby oderwać swoje dzieci od komputerów, telefonów, tabletów czy telewizorów. Co może być bardziej atrakcyjne, niż mrugający ekran wymienionych wyżej sprzętów? Czas spędzony kreatywnie z mamą lub tatą!
Kreatywne dzieci Renaty Kochan to skarbnica pomysłów, jak poprzez zabawę wspomóc rozwój dziecka, a także odkrywać jego zdolności. To propozycja skierowana do wszystkich rodziców, opiekunów i nauczycieli, nie wymaga przy tym drogich czy wymyślnych materiałów. Wszystkie niezbędne elementy każdy z nas znajdzie u siebie w domu. Jedyne, czego potrzeba, to dobre chęci i otwarta głowa. Pomysły na zabawy plastyczne zebrane w tej książce łączą wiele dziedzin. Wspólne działanie i rozmowa też mogą być dobrą zabawą. Zachęcam do indywidualnego rozwijania zawartych w książce pomysłów.Wsłuchajmy się w dzieci.

                                               oprac. Ewa Wicherska

Autor: PBW Tarnobrzeg