Książki, które przydadzą się na wakacjach

Nowości wydawnicze

„Powiedział mi kiedyś mój tata
I miał, jak się zdaje, rację,
Że największym wynalazcą Wszechświata był ten,
Co wynalazł Wakacje.“
(Ludwik Jerzy Kern).
 
Dobra nasza! Polska : przewodnik dla dzieci / Małgorzata Ruszkowska ; ilustrowała Klaudia Kozińska. - Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022, sygn. 113918
Arcyciekawa książka o polskiej historii, legendach, wierzeniach, ciekawostkach, zadziwiających postaciach. Pozbawiona tak typowego dla przewodników suchego podawania faktów, dat i miejsc. Za to kipiąca luzem, humorem. Intrygująca tajemniczymi opowieściami, zadziwiająca nietypowymi rekordami i odkrywająca miejsca nie aż tak bardzo popularne.
Małgorzata Ruszkowska zaprasza w podróż po Polsce według nietypowego klucza. Proponowane miejsca nie zostały ułożone w kolejności alfabetycznej czy według województw. Mamy rozdział m.in. o zamkach, parkach narodowych, muzeach, kopalniach czy cmentarzyskach.
Oto fragment książki, który opisuje zabytek z naszego regionu, mianowicie zamek Krzyżtopór:
„Do dziś krążą legendy na ten temat – mówi się, że konie jadły tu z marmurowych żłobów, przeglądając się w kryształowych lustrach, a nad jedną z wielkich zamkowych sal znajdował się przeszklony sufit, w którym pływały złote rybki”.
Zamek można zwiedzać także nocą i podobno na zamkowych korytarzach można spotkać wówczas białą damę, ducha pewnej bardzo złośliwej kobiety ze szczekliwym białym pieskiem, także duchem.
Oryginalności, nowatorstwa i awangardowego smaczku nadają książce ilustracje Klaudii Kozińskiej. Cudownie dziwaczne i osobliwe, ale w pełni oddające charakter danego miasta, legendy czy zwyczaju.
 
Duchowy przewodnik po Polsce czyli 101 wycieczek z dreszczykiem / Martyna Skibińska ; ilustrowała Dominika Czerniak-Chojnacka. - Wydanie I.  - Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2024, sygn. 114779
„Duchowy przewodnik po Polsce” to barwny, pełen humoru korowód zjaw z różnych epok, ciekawostki historyczne, pomysły na upiorne wycieczki, a także podpowiedzi, co ciekawego można zobaczyć w okolicach nawiedzonych miejsc.
Taki przewodnik na pewno przyda się nie tylko podczas wakacyjnych wypraw. Duchoturystyka to sposób na spotkanie z upiorami, wampirami i białymi damami oraz możliwość dotarcia do miejsc nawiedzonych i magicznych.
Na Podkarpaciu również duchy trzymają się mocno! Mamy Zosię Sapieżankę, co nie chciała starca, duchy rosyjskich jeńców z czasów pierwszej wojny, Małego Pana, Łańcuckiego Diabła, a nawet postrzeloną hrabinę! Chętni mogą zwiedzić zębaty kościół czy podziemną autostradę… Historii z dreszczykiem w obszernym, kilkusetstronicowym przewodniku jest naprawdę mnóstwo! Dosłownie cała Polska usiana jest miejscami, w których ze strachu stają nam włosy na głowie. Już same tytuły rozdziałów mówią wszystko: Upiorny kołowrotek, Przeklęty kielich, Upadli rycerze, Gdzie diabeł robi manikiur, Wyskokowa Małgorzata, A pupila pali pupa, Zakonnice podpalaczki, Przezroczyste Dorotki i wiele innych.
Ciekawym i dowcipnym tekstom towarzyszą nietuzinkowe, montypythonowskie ilustracje Dominiki Czerniak-Chojnackiej.
 
Stówka : przeczytaj to jeszcze raz / Anna Dziewit-Meller, Justyna Sobolewska. - Warszawa : Osnova, 2021, sygn. 114735
„Stówka” to absolutnie subiektywny wybór książek najważniejszych dla autorek. Anna Dziewit-Meller i Justyna Sobolewska wybrały po pięćdziesiąt najważniejszych dla siebie lektur, począwszy od książek z czasów dzieciństwa, poprzez okres szkoły, studiów i dorosłości. To właśnie te pierwsze literackie wspomnienia prowokowały dyskusje o książkach wybieranych w latach późniejszych, w czasie dorastania, pierwszego zakochania, pierwszych podróży.
Na książkę składa się sto felietonów, które publikowane naprzemiennie czasami się ze sobą zazębiają, przenikają, a czasem wręcz przeciwnie – zupełnie rozmijają. Autorki, mimo że prywatnie ze sobą zaprzyjaźnione, dokonywały przecież w życiu różnych literackich wyborów. „Praca nad tą książką to było także dla każdej z nas spotkanie ze sobą – tamtą czytelniczką sprzed lat, dziewczyną, której życie wewnętrzne jakoś kształtowała literatura” piszą autorki.
„Stówka” to bardzo osobista lista książek, która powstała także po to, aby tych, którzy kochają literaturę, zachęcić do tworzenia własnych rankingów najważniejszych lektur ale może być także doskonałą podpowiedzią co przeczytać np. na urlopie. Bo, jak pisał Jerzy Pilch, „czytanie prawdziwe, to jest czytanie powtórne”.

Autor: BP Tarnobrzeg