Książki, które warto zabrać na urlop

Nowości wydawnicze


Filozofia : przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu / Paul Kleinman ; przekład Agata Trzcińska-Hildenbrandt ; ilustracje Eric Andrews. - Wydanie I.  - Warszawa : Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o., 2022, 113897
„Słowo „filozofia” po grecku oznacza umiłowanie mądrości.  To właśnie umiłowanie mądrości wiedzie filozofów na poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: kim jesteśmy i po co tu jesteśmy?  Wydawać by się mogło, że filozofia jest nauką społeczną, ale kiedy przeczytacie tę książkę okaże się, że jest czymś o wiele więcej. Filozofia zajmuje się dosłownie każda kwestią, o której w ogóle możecie pomyśleć. Filozofia to coś więcej niż grupa starych brodatych Greków, zadających sobie trudne pytania (choć i tacy się tu znajdą). Filozofia ma bardzo namacalne zastosowania, od kwestii etycznych podnoszonych przy okazji formułowania strategii rządowych, po bramki logiczne w programach komputerowych – wszystko wywodzi się od filozofii”. ( Ze wstępu)
 
Papierowy pałac / Miranda Cowley Heller ; przełożyła Katarzyna Makaruk. - Poznań : Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, copyright 2022, sygn. 113823
„Papierowy pałac” to piękna, stylowa powieść , która aż skrzy się od językowego piękna, po brzegi wypełniona błyskotliwymi dialogami, malowniczymi opisami. Autorka - Miranda Cowley Heller płynie narracyjnie, unosi nas, pozwala opaść, podbija emocje, by wyciszyć je w tym idealnym momencie.
W letnisku zwanym Papierowym Pałacem, gdzieś na wybrzeżu Nowej Anglii, nad oceanem, pewnej upojnej nocy spełnia się miłosny sen. Ona jest szczęśliwą mężatką, matką trójki dzieciaków, od zawsze spędza letnie miesiące nad oceanem. On jest jej najbliższym przyjacielem, kimś z kim dzieliła wszystko, mimo odległości. Po wielu latach przyjaźni, po wielu latach lepkich spojrzeń, milczących obietnic, Elle
 i Jonas kochali się po raz pierwszy w życiu… Nazajutrz w Elle budzi się poczucie winy, powracają wspomnienia, Papierowy Pałac sprzed lat, nieszczęścia jej rodziny…
 
 Agla : alef / Radek Rak ; [ilustracje Igor Myszkiewicz]. - Warszawa : Powergraph, 2022, sygn. 113874
Agla”, z podtytułem „Alef” to pierwszy tom planowanego cyklu, cokolwiek się tu bowiem zdarzy, będzie  tylko początkiem historii, opowieścią – trzymając się istotnej tu terminologii entomologicznej – o pierwszym stadium holometabolii, o gąsienicy, która z czasem otorbić się będzie musiała kokonem, chroniącym ją przed złem tego świata. Chroniącym przed rozczarowaniem, przed niespodziewanymi ciosami (psychicznymi i fizycznymi), przed niechcianą zmianą, a przede wszystkim może przed bólem, jaki pozostawia nieodwracalna strata. Bo to ona jest tu najważniejsza: wszystko w tej powieści jest stratą naznaczone i stracie podporządkowane, a wręcz bez reszty tej stracie poddane.   
Agla to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w pełni znaczenia tego słowa.
Sofja Kluk – główna bohaterka książki  jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Świat bohaterów podbija rozbuchana wizja przyrody, a koncepcja owadziego przeobrażenia, którą niesie Agla, ma w powieści niebagatelne znaczenie.
Agla: alef to powieść, od której nie sposób się oderwać – odważna, smakowita, seksowna i niepodobna do żadnej innej książki.

Autor: BP Tarnobrzeg