Listopad – Czas refleksji i pamięci

Nowości wydawnicze

1. Mrożek : biografia / Anna Nasiłowska. - Wydanie pierwsze.  - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2023, sygn. 114530
Mrożek. Biografia

Biografia pisarza, świetnie udokumentowana i prezentująca wiele szczegółów, które dotychczas umykały jego komentatorom i biografom. Mrożek był postacią nietuzinkową: dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Postać tajemnicza, a nawet zagadkowa. Unikał rozgłosu, ludzi i świat obserwował zwykle z boku, z ukosa, z dystansu. Milczek – ale dusza towarzystwa, ponurak – ale humorysta.
 
2. Primadonna : biografia Bogusława Kaczyńskiego / Bartosz Żurawiecki. - Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2024, sygn. 114761
Primadonna. Biografia Bogusława Kaczyńskiego
Bogusław Kaczyński - uosobienie elegancji i kulturi, uśmiechnięty pan od sztuki wysokiej, kolorowa gwiazda zgrzebnej telewizji czasów PRL-u.
Marzył o sławie pianisty, ale to mu nie wyszło. Był szefem festiwali w Łańcucie i Krynicy. Pragnął kierować Teatrem Wielkim w Warszawie, dostał mu się Teatr Roma. Mimo że pozbawiony dorobku naukowego, został prorektorem na warszawskiej Akademii Muzycznej. To, co homoseksualne, zamknął w głębokiej szafie. I nigdy nie przyznawał się do błędu.
Zasłonę jego anegdot, mistyfikacji i zupełnych zmyśleń przenika Bartosz Żurawiecki.
 
3. Maria : dziesięć dni z życia Konopnickiej / Dorota Ponińska. - Warszawa : Wydawnictwo Lira, 2024, sygn. 115000
Maria. Dziesięć dni z życia Konopnickiej
Maria Konopnicka spędza wiosnę 1910 roku w Żarnowcu, w dworku podarowanym jej przez naród. Opiekuje się nią Maria Dulębianka, wierna przyjaciółka i towarzyszka życia. Na pół roku przed śmiercią Konopnicka wspomina swoją drogę życiową, dokonuje bilansu i podsumowań. W tej kameralnej opowieści spotykamy najważniejsze dla niej osoby: męża Jarosława, córki, Elizę Orzeszkową, Dulębiankę, a także Henryka Sienkiewicza. W książce poznajemy świat kobiet, które zapoczątkowały polski feminizm.
Niestety autorka nie daje jasnej odpowiedzi na temat charakteru relacji łączącej Dulębiankę z Konopnicką. Dociekania dalej więc trwają.  
 
4. Antoni Kępiński : portret genialnego psychiatry / Krystyna Rożnowska. - Wydanie drugie, zmienione i uzupełnione. - Kraków : Wydawnictwo WAM, 2024, sygn. 115035
Antoni Kepiński. Portret genialnego psychiatry

Opowieść nie tylko o życiu jednego z najsłynniejszych polskich lekarzy, dzięki któremu pacjenci klinik psychiatrycznych zyskali większą godność, ale także przewodnik po jego koncepcjach – do dziś wpływających na leczenie w klinikach psychiatrycznych.
Autorka opisuje każde z jego przełomowych dzieł (Schizofrenię, Melancholię, Lęk czy Poznanie chorego) napisanych krótko przed przedwczesną śmiercią.
 
5. Zakopane artystek / Natalia Budzyńska. - Wydanie I.  - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2024, sygn. 115033
Zakopane artystek
Malarki, aktorki, rzeźbiarki, tancerki, literatki. Artystki. Pisały przewodniki turystyczne, przyjeżdżały po literacki temat, odkrywały góralską sztukę, tworzyły teatry i prowadziły szkoły artystyczne. Tańczyły, tkały, pisały i grały. Zdobywały międzynarodowe nagrody. Przyjeżdżały na chwilę albo na zawsze, odpocząć lub pracować, na wakacje lub na leczenie. Zakopianki z urodzenia lub z wyboru. To one współtworzyły legendę stolicy polskich gór.
Ta książka to barwna mozaika historii, anegdot i faktów, które składają się na fascynujący obraz artystycznej bohemy sprzed stu lat. To hołd złożony kobietom, bez których Zakopane, jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało.

Autor: BP Tarnobrzeg