a my wszyscy komórkami o różnych zadaniach.
Jednak wszyscy jesteśmy spleceni ze sobą,
służymy sobie nawzajem i służymy całości.”
Dan Brown
Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo na ratunek planecie / Dave Goulson ; przełożyła Anna Bańkowska. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, copyright 2022, sygn. 113860
Tematem tej książki jest życie, które toczy się w naszych ogrodach i parkach, w szczelinach płyt chodnikowych, w ziemi pod naszymi nogami. Prawdopodobnie są tam w tej chwili dżdżownice, stonogi, muchy, rybiki, osy, żuki, myszy i wiele innych stworzeń. Życie tych małych stworzeń jest tak samo fascynujące jak życie wielkich ssaków, ale znacznie mniej znane.
Dave Goulson pokazuje niesamowite, a czasem dziwne życie tych zwierząt. Zaprasza do pokopaniaw pryzmie kompostu, zajrzenia pod kępę trawy i zanurkowania w ogrodowym stawie. Wyjaśnia, jak nasze życie – a ostatecznie losy ludzkości – są nierozerwalnie splecione z najmniejszymi i niedocenianymi bohaterami świata przyrody. Bada też szkody wyrządzone przez komercyjne ogrodnictwo: intensywnie hodowane rośliny w jednorazowych plastikowych doniczkach, spryskiwane pestycydami i uprawiane w torfie wyciętym z ziemi.
Dziś, kiedy ponad trzy czwarte ludzi mieszka w miastach, wiele osób straciło kontakt ze światem przyrody. Zapomnieliśmy o ziemi. Dave Goulson odwraca ten trend i ponownie łączy nas z dziką przyrodą.
W książce znajdziemy także kilka przepisów kulinarnych np. na cydr:
Składniki: jabłka, drożdże
1. Rozdrobnij jabłka (gatunek obojętny, mogą być spady; cydr z każdej odmiany ma inny smak i aromat).
2. Wyciśnij sok (trochę to nudne bez własnej prasy, ale można znaleźć gospodarstwo, gdzie zrobią to za was za odpowiednią opłatą.)
3. Dodaj drożdże winne, wymieszaj.
4. Przykryj szczelnie, ale zostaw ujście dla dwutlenku węgla produkowanego przez drożdże.
5. Po trzech miesiącach zlej do butelek.
6. Uzyskanym płynem umilaj sobie wypoczynek.
Kot kontra Pies czyli Dlaczego zwierzęta są lepsze od ludzi / Kot Nieteraz, Pies Nierusz ; [ilustracje Maciej Zaręba]. - Wydanie I. - Kraków : Znak JednymSłowem, 2020, sygn. 113569
Na odwieczne pytanie filozoficzne – kot czy pies – odpowiedź jest jedna: TAK.
Jeśli kochasz koty, dzięki tej książce utwierdzisz się w przekonaniu, że to najwspanialsze zwierzęta na świecie. Chyba że kochasz psy, to z książki się dowiesz, że najlepsze, co można zrobić w życiu, to przygarnąć psa.
„Budzę się rano, przeciągam, ziewam pięknie i otwieram oczy. Promienie słońca muskają mnie po pyszczku zachęcająco. Zapachy z kuchni łaskoczą w nosek. To będzie dobry dzień. Jestem wypoczęty i pełen entuzjazmu. DZIŚ WYPROWADZĘ TEGO PSA NA LUDZI. Bierzmy się do pracy. Przede wszystkim muszę być pierwszy podczas… podczas…
Dobra, nieważne, właśnie sobie uświadomiłem, że to nie jest żaden optymistyczny poranek, tylko popołudnie po tym, jak się PRZEŻARŁEM, ZWYMIOTOWAŁEM I PADŁEM ZE ZMĘCZENIA W KĄCIE. Mój zapał trochę ostygł, przyznaję. Szczególnie że pies beztrosko sobie piesuje po całym mieszkaniu i zdaje się nic sobie nie robić ze swojej tresury. Ale niedoczekanie twoje, PSIE! Jeśli się poddam, to nie nazywam się Nieteraz!” (fragment książki)
Kwanty nie[skreślone] dla każdego / Art Hobson ; przeł. Urszula i Mariusz Seweryńscy. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2018, 112502
Sądzisz, że Wszechświat jest zbudowany z cząstek - bardzo małych okruszków materii, takich jak neutron, proton, czy elektron? Wierzysz, że kot Schrödingera - bohater słynnego eksperymentu myślowego genialnego, austriackiego fizyka - jest żywy i martwy jednocześnie, dopóki ktoś nie zajrzy do pudła, w którym go zamknięto wraz z trucizną? Jesteś przekonany, że - tak jak uczono cię w szkole - foton jest zarazem cząstką i falą? Jeśli tak, "Kwanty dla każdego" zmienią twoje życie, pokazując, że wszystko to nie jest do końca prawdą. Teoria kwantowa może wydawać się dziwna, ale nie jest wcale zagadkowa i można o niej opowiedzieć zrozumiałym językiem, a także w prosty sposób wyjaśnić wszystkie paradoksy. Poza tym jest po prostu piękna. Książka Arta Hobsona pozwoli zachwycić się Wszechświatem takim, jakim go opisuje teoria kwantów; takim, jakim jest on naprawdę.