„W świecie hałasu i pośpiechu,
książka jest cichą przystanią spokoju i relaksu” Chat GPT
1. Listonoszka z Apulii / Francesca Giannone ; przełożyła Agata Pryciak. - Wydanie pierwsze. - Kraków : Znak Koncept, 2024, sygn. 115250
Powieść przenosi nas do malowniczego, choć pełnego uprzedzeń Lizzanello w południowej części Apulii.
Autorka przedstawia niezwykłą historię Anny – kobiety, która odważnie stawia czoła konwenansom społecznym. I to w latach 30. XX wieku.
Jest rok 1934. Anna, piękna kobieta z Północy, przybywa za mężem do Lizzanello. Już na samym początku Anna czuje się obco w tej małej społeczności, która postrzega ją jako „obcą”, „zamiejscową”. Jest inna – nie chodzi do kościoła, mówi to, co myśli, i nie podporządkowuje się normom społecznym panującym w regionie. Anna jednak nie zamierza się poddawać, podejmuje decyzję, która wywołuje niemałe zamieszanie: bierze udział w konkursie na listonoszkę i wygrywa go, stając się pierwszą kobietą listonoszem w Lizzanello. Mimo początkowej niechęci mieszkańców, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, Anna przez kolejne dwadzieścia lat staje się nieodłącznym elementem życia miasteczka. Przemierzając ulice najpierw pieszo, a potem na rowerze, dostarcza listy od żołnierzy, emigrantów i zakochanych, stając się niewidzialną nicią łączącą społeczność.
Opisane w książce miasteczko Lizzanello, leżące na dalekim południu Włoch istnieje naprawdę i leży niedaleko Lecce!
Zamów i wypożycz
2. Generał i panna / Daphne du Maurier ; z angielskiego przełożyła Anna Bańkowska. - Warszawa : Albatros, 2024, sygn. 114749
“Generał i panna” to jeden z najpiękniejszych romansów w historii literatury. Połączenie powieści historycznej, obyczajowej i gotyckiego thrillera. W dniu osiemnastych urodzin w życie Honor Harris, najmłodszej córki dziedzica Lanrest, wkracza sir Richard Grenville, generał wojsk królewskich, śmiały żołnierz, zdobywca kobiecych serc, któremu nie sposób odmówić atrakcyjności i osobistego uroku. Ich namiętny romans, pomimo sprzeciwów rodziny Harrisów, ma zostać ukoronowany małżeństwem. Los jednak decyduje inaczej i rozdziela parę kochanków na lata. Tragiczny rozwój wydarzeń sprawia, że Honor poznaje złowrogą tajemnicę dworu w Menabilly i staje się świadkiem mrożących krew w żyłach wypadków.
“Generał i panna” to jednak nie tylko romans, to również opowieść o wojnie pomiędzy rojalistami i parlamentarzystami relacjonowana oczami kobiety, której rodzina i bliscy walczą po stronie króla. Wątek historyczny został doskonale opracowany przez pisarkę. Historia wojenna przeplata się z przepełnioną skandalami, mrocznymi sekretami i dramatami burzliwą opowieścią o losach rodzin Harrisów i Grenvilów.
Zamów i wypożycz
3. Pół świata cudów / Viola Ardone ; z języka włoskiego przełożył Mateusz Kłodecki. - Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2024, sygn. 115432
Jest 1982 rok, mija kilka lat od wprowadzenia ustawy o zamknięciu szpitali psychiatrycznych. W jednym z tych, które wciąż działają, żyje Ełba. Kiedyś żyły w placówce razem z matką i nazywały to miejsce półświatem. Kobieta zniknęła, a dziewczynce pozostało jedynie dalej dorastać, pisać Dziennik umysłowych niedyspozycji i opowiadać nowym pacjentom oddziału o personelu szpitala, czyli o całym swoim świecie – jedynym, jaki zna. Młody lekarz, Fausto Cudo, z własnym bagażem doświadczeń, postanawia zabrać Ełbę do własnego domu. Żyje z nią jak z własną córką, ponownie wchodząc w rolę ojca. Dzięki niej poznaje, czym są ciężar i siła rodzicielstwa. Czy ich życie będzie wyglądało tak, jak sobie wyobrażał?
Intensywna i oryginalna proza Violi Ardone opowiada o miłości drugiego człowieka, która nigdy nie zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Wspaniała powieść o dojrzewaniu i o pięknej relacji dziewczynki z mężczyzną, która ukazuje, że aby poczuć, że istniejemy, musi nas dostrzec drugi człowiek.
Zamów i wypożycz
4. Ziemianie z podkarpackich dworów. T. 1 / Łukasz Bajda. - Wydanie pierwsze. - Rzeszów : Libra PL, 2024, sygn. 115437
Pierwszy tom zawiera dwadzieścia trzy opowieści o postaciach związanych z dworami i pałacami dzisiejszego województwa podkarpackiego, m.in. w: Babicy, Bachórcu, Bratkówce, Cisnej, Dwerniku, Korczynie, Lesku, Nozdrzcu, Mikulicach, Myczkowie, Strzegocicach, Zarzeczu i Żubraczem. W sposób przekrojowy ukazuje przedstawicieli warstwy ziemiańskiej wśród których znajdziemy pisarzy, malarzy, naukowców, polityków, powstańców i żołnierzy, dzieliły poglądy i kondycja finansowa. Jedni byli majętni, jak należący do galicyjskiej elity Włodzimierz Dzieduszycki, inni, jak Kazimierz Józef Turowski, oddani swojej życiowej pasji, stali się z czasem bankrutami. Obok rodzin, których rola w dziejach jest dobrze znana – Fredrów, Krasickich czy Starowieyskich – znajdziemy tu historie osób już niestety zapomnianych, jak Celina Dominikowska czy Jerzy Janowski. Świat ziemian przeminął bezpowrotnie wraz z reformą rolną z 1944 roku. Odebrano im dwory i majątki, a oni musieli się odnaleźć w zupełnie nowych realiach. Pomimo trudności wielu z nich zaznaczyło trwały ślad na niwie polskiej nauki, kultury, gospodarki i polityki.
Zamów i wypożycz