1. ChatGPT : podstawy i proste zastosowania / Filip Sala, Marzena Sala-Tefelska, Maksymilian Bujok. - Gliwice : Helion, copyright 2024, sygn. 115036
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla osób początkujących i tych, które ze sztuczną inteligencją nie miały dotychczas do czynienia. Z ChatGPT może korzystać każdy, a to dzięki możliwości porozumiewania się za pomocą języka naturalnego, czyli takiego, jakiego używamy na co dzień.
W książce znajdziemy przykładowe zastosowania, które mogą stać się inspiracją dla użytkowników.
Autorzy udowadniają, że nie mamy się czego obawiać. Co więcej, pokazują, że najlepszym sposobem na pokonanie strachu przed nieznanym jest zrozumienie, czego się boimy. A możemy to osiągnąć dzięki praktycznym wskazówkom udzielonym w tej książce.
2. Generatywna sztuczna inteligencja z ChatGPT i modelami OpenAI : podnieś swoją produktywność i innowacyjność za pomocą GPT3 i GPT4 / Valentina Alto ; przekład: Wojciech Moch. - Gliwice : Helion, copyright 2024, sygn. 115042
Autorka omawia podstawy generatywnej sztucznej inteligencji i modeli GPT oraz prezentuje krótką historię rozwoju firmy OpenAl i jej flagowego zestawu modeli z rodziny GPT. Dzięki tej przystępnej książce można zrozumieć metody działania wielkich modeli językowych i techniki szkolenia modeli generatywnych, zapoznać się z przypadkami użycia, w których ChatGPT sprawdzi się najlepiej, a w efekcie zwiększy produktywność i kreatywność.
To książka dla zwyczajnych użytkowników, którzy są zainteresowani zwiększaniem swojej codziennej produktywności dzięki ChatGPT i OpenAl.
3. Atlas sztucznej inteligencji : władza, pieniądze i środowisko naturalne / Kate Crawford ; tłumaczenie Tadeusz Chawziuk. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2024, sygn. 115123
Kate Crawford obala mity, jakoby sztuczna inteligencja była bezcielesna, obiektywna czy niezbędna. Udowadnia, że to narzędzie wyzysku w rękach władzy, policji, wojska i korporacji oraz podłoże narastających nierówności. Funkcjonowanie systemów AI nie byłoby możliwe bez nadmiernej eksploatacji zasobów energetycznych i mineralnych, wykorzystania taniej siły roboczej i niekontrolowanego pozyskiwania danych.
„Atlas sztucznej inteligencji” stanowi swoistą mapę teraźniejszości: miejsc, ludzi i relacji. Pomaga zrozumieć rolę AI we współczesnym świecie. Jest cenną przeciwwagą dla bezkrytycznych zachwytów nad sztuczną inteligencją oraz zaproszeniem do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjnej.
Autorka jest zdania, ze znajdujemy się obecnie w momencie krytycznym, który wymaga postawienia trudnych pytań o to, jak jest wdrażana sztuczna inteligencja, czym jest w istocie Al., czyim interesom służy i kogo faworyzuje?