Piękna nasza Polska cała...

Nowości wydawnicze

Powidoki codzienności : obyczajowość Polaków na progu XXI wieku / Roch Sulima. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry , 2022, 113853
Polska codzienność u progu i w pierwszych latach XXI wieku, zmieniająca się obyczajowość, kultura i polityka. Słowem Polaków portret własny...
Właściwie to nie zwracamy uwagi na naszą codzienność. Jest powtarzalna, szybko nam się nuży i szybko też dostosowujemy się do zmian, które ją zakłócają. Po prostu żyjemy, nie zdając sobie sprawy, że tak samo do codzienności podchodzili nasi najdalsi przodkowie. Profesor Roch Sulima w książce Powidoki codzienności przedstawia nie tylko przemiany jakie nastąpiły w naszych obyczajach, ale też dość charakterystyczne elementy naszej obyczajowości. Roch Sulima pisze m.in. o historii ciała na plaży, o śmieciach i sprzątaniu w polszczyźnie, o powitaniach i rytuałach terytorialności. Jest też wiele o Warszawie, m.in. analiza antropologiczna dawnego targowiska na Stadionie Dziesięciolecia jako laboratorium polskiej rzeczywistości, analiza demonstracji w krajobrazie kulturowym miasta (m.in. o  Czarnych Protestach) oraz brutalizacji języka w sferze publicznej.
Sulima przyznaje, iż codzienność z reguły nie jest piękna. Jednak mimo swej szpetoty codzienność niesie wiele znaczeń. Trzeba tylko podjąć trud ich odczytania. Wysiłek ten może przynieść niekiedy zaskakujące rezultaty. Świat codzienności ukrywa bowiem drugie dno, w którym królują wyobrażenia, mity i określone wzorce zachowań.
 
Polska z pomysłem : miasta i miasteczka / Beata i Paweł Pomykalscy. - Wydanie I.  - Gliwice : Bezdroża, copyright 2022., sygn. 113905
Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka to bogato ilustrowany przewodnik po urokliwych polskich miasteczkach. Autorzy wybrali 85 miast, które oprócz ciekawej architektury, skrywały jakąś wyjątkową historię i odznaczały się pięknym położeniem lub niezwykłym klimatem. Sięgnęli po propozycje z każdego województwa, co oznacza jedno: różnorodność. W końcu wiele naszych miejskich ośrodków na przestrzeni lat podlegało różnym wpływom kulturowym, religijnym i politycznym. Różnorodność położenia geograficznego też robi swoje.
Są tętniące  życiem większe miasta i ciche miasteczka, w których senna atmosfera nikomu nie przeszkadza. Znajdzie się coś dla miłośników drewnianych chałup, majestatycznych zamków, pięknych kościołów, urokliwych rynków czy malowniczych ruin. 
Każde miasto i miasteczko opisane jest według tego samego schematu:
· Krótki wstęp to najważniejsze cechy wyróżniające dane miejsce, ciekawostka lub miejska legenda związana z powstaniem miasta. Są opowieści o królach, rycerzach, czarownicach, kupcach i alchemikach, diabłach, flisakach i magnatach.
· Kilka treściwych akapitów pozwala poznać najważniejsze zabytki architektury i kultury, wgryźć się w historię i „poznać” lokalny folklor.
· Osoby, które lubią niespieszne zwiedzanie, ucieszy fakt, że autorzy do każdego wpisu dodali sekcję „dzień w okolicy”, od razu dostarczając informacji o podmiejskich atrakcjach. 
 
Baśń o Tarnobrzegu / Iwona Rusek ; [ilustracje: Justyna Stoszek]. - Tarnobrzeg : Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Michała Marczaka w Tarnobrzegu ; [Kielce] : [Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Światowid, Marta Lorek], 2021, sygn. Cz. 1 - 113662, Cz. 2 – 114059
Każde miasto powinno mieć swoją legendę którą powinien znać każdy mieszkaniec. Od niedawna, swoją legendą może pochwalić się także Tarnobrzeg.
Autorka legendy, Iwona Rusek  pisze scenariusze i słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia, w tym dla najmłodszych radiosłuchaczy. Choć od lat mieszka w Warszawie, o Tarnobrzegu nigdy nie zapomniała. Autorka baśniowej publikacji wyznała, że „Legenda…” powstała z miłości do rodzinnych stron.
"Kiedy byłam małą dziewczynką, moją wyobraźnię zaludniały baśniowe postaci z przeczytanych książek lub historii, które opowiadali mi Najbliżsi. Wierzyłam, że na Wianku, gdzie mieszkałam w dzieciństwie, żyją kosmate diabły, krasnoludki w czerwonych czapeczkach, a w Wiśle pływają najprawdziwsze syreny. (...) Napisałam więc baśń, która opowiada o powstaniu Tarnobrzega i ukazuje jego piękno oraz wyjątkowość, a mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszym, dowodzi, że mają własną mitologię wraz z całym światem niezwykłych istot oraz fantastycznym bestiarium"  - pisze w przedmowie autorka.
Baśń o Tarnobrzegu przyciąga treścią i zachwyca przepięknymi ilustracjami, których autorką jest artystka sztuk wizualnych, absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Justyna Stoszek.
 
 

Autor: BP Tarnobrzeg