Pod betlejemską gwiazdą - Boże Narodzenie w naszych zbiorach

Nowości wydawnicze

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
 
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać”.
                                     ks. Jan Twardowski
 
Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie : pomysły do samodzielnego wykonania / G[erlinde] Auenhammer [ i in.]. - Kielce : "Jedność", cop. 2016, sygn. 109663
Na świąteczne ozdoby nie musimy wydawać pieniędzy. Nastrojowe szklane świeczniki, oryginalne obrazki na ścianę, gustowne wieńce na drzwi i efektowne ozdoby do ogrodu możemy wykonać  z  materiałów które zbierzemy podczas spaceru albo wokół domu. W taki oto prosty sposób oryginalne osłonki do kwiatów, pełne wdzięku świeczniki, a także kolorowe pudełka oraz drewniane zwierzątka staną się małymi arcydziełami dzieci i dorosłych. Gałązki, patyczki, liście, muszelki, szyszki… wystarczy odrobina wyobraźni i powstaną z nich rzeczy niezwykłe!
Każdy motyw można bardzo szybko i łatwo wykonać, gdyż dołączona jest do niego prosta i łatwa w zrozumieniu instrukcja oraz wzór końcowego efektu. Do każdego pomysłu plastycznego dołączone zostały wskazówki na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz lista potrzebnych artykułów i narzędzi do wykonania danej pracy. Do wszystkich prezentowanych projektów zostały dołączone szczegółowe fotografie wykonanej pracy plastycznej.
 
Tradycje polskiego stołu / Barbara Ogrodowska. - Warszawa : "Sport i Turystyka - Muza", 2010, sygn.99200
W książce znajdziemy charakterystykę tradycyjnych polskich produktów spożywczych, tzn. takich, które mają wielopokoleniowa historie i niekiedy są jeszcze wytwarzane na małą skalę w gospodarstwach domowych lub niewielkich zakładach wytwórczych. Znajdziemy także dopełniające całość przepisy na wybrane potrawy staropolskie: chleb, żur, pierogi, gołąbki, nalewki, ciasta. Odrębny rozdział autorka poświęciła przetwórstwu domowemu i zapasom, które były świadectwem gospodarności i sztuki kulinarnej pani domu. A wśród staropolskich przepisów dołączonych do książki znajdziemy taki oto przepis na kutię:
 
1 szklanka gotowanej pszenicy, pęczaku lub ryżu
1 szklanka maku
½ szklanki miodu pszczelego
po 5 dkg rodzynków, orzechów laskowych albo włoskich, migdałów
łyżka smażonej skórki pomarańczowej
ewentualnie ½ szklanki słodkiej śmietanki
 
Wykonanie:
Pszenicę namoczoną na noc (ryż, pęczak) ugotować.
Mak sparzyć mlekiem, pozostawić, po spęcznieniu, przecedzić,
przepuścić 3 razy przez maszynkę z sitkiem o najmniejszych oczkach,
wymieszać z rozgrzanym miodem.
Dodać bakalie, rodzynki przelane wrzątkiem, posiekane orzechy i obrane ze skórek migdały, skórkę pomarańczową.
Ewentualnie zalać słodką śmietanką. Dobrze oziębić.


Radość wszelkiego stworzenia - rzecz o Adwencie i Bożym Narodzeniu : historia, tradycja, obyczaj polski / Barbara Ogrodowska. - Warszawa : "Verbinum", 2008, sygn. 94298
"Radość wszelkiego stworzenia - rzecz o Adwencie i Bożym Narodzeniu" to książka przedstawiająca genezę i historię święta Bożego Narodzenia i związane z nim tradycje chrześcijańskie, obrzędy i ceremonie kościelne oraz bogate, polskie tradycje świąteczne: zwyczaje domowe, gospodarskie, towarzyskie, widowiska ludowe i zabawy, wierzenia i legendy. Tradycje te i obyczaje, ich opis, interpretacja i treść symboliczna - zostały zaprezentowane zgodnie z cyklem świątecznym w kolejnych rozdziałach: Adwent, Wigilia Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie, Święto Świętego Szczepana, Szczodre dni, Kolędnicy i obchody kolędnicze, Sylwester i Nowy Rok, Święto Objawienia Pańskiego Trzech Króli, Niedziela Chrztu Pańskiego, Święto Jordanu oraz Święto Ofiarowania Jezusa w Świątyni i Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, zwane w Polsce świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Autor: BP Tarnobrzeg