„Czyż nie byłoby wspaniale, gdybyśmy byli bardziej łagodni wobec siebie, trochę bardziej kochający, mieli trochę więcej empatii, a może polubilibyśmy się trochę bardziej?” /Judy Garland/
Toksyczne słowa / Patricia Evans. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2018, sygn. 110998
Książka ta jest skierowana do wszystkich. Dzięki niej, świat usłyszał o słownej agresji.
Słowna agresja to forma przemocy, która nie pozostawia śladów porównywalnych ze śladami przemocy fizycznej. Ten bestsellerowy poradnik Patricii Evans odpowiada między innymi na pytania, dlaczego zjawisko to tak bardzo się nasiliło w ostatnich latach i jak można mu zapobiegać. Pomaga rozpoznać przejawy napastliwych zachowań, uczy bezpiecznego i skutecznego reagowania na słowną agresję, a przede wszystkim tego, jak żyć lepiej i szczęśliwiej. Przytaczając przykłady zaczerpnięte z setek autentycznych doświadczeń zwykłych ludzi, autorka podsuwa strategie, scenariusze oraz praktyczne plany działania, które pomagają ofiarom przemocy zmierzyć się ze słowną agresją oraz jej sprawcą.
Patricia Evans o cierpieniach wywołanych agresją słowną pisze z kobiecego punktu widzenia. Książka, powstała na podstawie rozmów z kobietami – ofiarami przemocy psychicznej, które po wielu latach od wydarzeń próbują zrozumieć, co zdarzyło się w ich życiu. Napisana została z myślą o osobach, które zaczynają wątpić, czy ich życie rodzinne oparte jest na partnerskich zasadach.
Toksyczny partner : jak uwolnić się z niezdrowej relacji / Susan Forward, Donna Frazier ; przekład Agnieszka Cioch. - Wyd. 2. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2018, sygn. 111002
Ta książka to kolejny bestseller autorki Szantażu emocjonalnego i Toksycznych rodziców.
Niektórzy mężczyźni z premedytacją wykorzystują naiwność i ufność zakochanych w nich kobiet, prowadząc podwójne życie, inwestując wspólne pieniądze w podejrzane interesy lub udając zupełnie inną osobę. Susan Forward, znana psychoterapeutka, prezentuje różne rodzaje manipulacji i kłamstw, jakie mężczyźni stosują wobec nieświadomych niczego partnerek. Przedstawia wnikliwe obserwacje związków, w których partner uległ pokusie życia w kłamstwie i pokazuje, jak bardzo wpływa to na życie obojga. Proponuje, by zamiast racjonalizować i udawać, że nic się nie stało – zmierzyć się z nieprzyjemną prawdą o swoim partnerze i związku.
Jak to zrobić? Jej porady są bardzo praktyczne. Przytaczając autentyczne historie, pomoże zrozumieć, jak: rozpoznać patologicznego kłamcę i nie dać się uwikłać w sieć jego intryg, walczyć z nieprawdomównością swojego partnera, asertywnie reagować na oszustwa, wymówki, tłumaczenia czy oskarżenia, opanować własne emocje i uwolnić się od gniewu oraz poczucia winy i zacząć nowe życie, wolne od kłamstwa. Książka Susan Forward daje kobietom siłę do zmiany swojego życia na lepsze.
Psychologia hejtu czyli jak radzić sobie z krytyką w życiu osobistym i zawodowym / Mateusz Grzesiak - Warszawa : Starway Insititute, 2017, sygn. 111001
Hejt to zjawisko, które stale się upowszechnia. Książka Mateusza Grzesiaka pozwoli zrozumieć jego mechanizmy i stać się odporniejszym na różne jego odmiany.
Psychologia hejtu, czyli jak radzić sobie z krytyką w życiu osobistym i zawodowym to swoisty poradnik, który otwiera oczy na powszechność hejtu. Zjawisko hejtu utożsamiane jest przede wszystkim z rzeczywistością wirtualną, gdyż Internet daje hejterom poczucie bezkarności, zapewniając im anonimowość. Autor uświadamia nam jednak, że hejt dotyczy również życia realnego.
Z publikacji dowiemy się, na czym polega hejt, jakie są jego rodzaje, czemu służy i jakie są cechy charakterystyczne jego języka. Poznamy źródła hejtu, dowiemy się z jakich kompleksów kulturowych się bierze, a także jak uczucie zazdrości i chęć zemsty wpływają na krytykowanie innych. Autor przedstawia nam portret psychologiczny hejtera, ujawniając, jak myśli osoba, która krytykuje siebie lub innych. Ponadto ukazuje hejt z perspektywy hejtera oraz osoby pokrzywdzonej. Najważniejsze są jednak wskazówki, jak radzić sobie z hejtem. Autor proponuje konkretne ćwiczenia, które warto stosować w przypadku krytyki indywidualnej bądź grupowej. Wskazuje również, w jakich sytuacjach hejt może mieć formę konstruktywnej krytyki. Dzięki lekturze czytelnik ma szansę uwolnić się od zbędnego przejmowania się tym, czym przejmować się nie warto.
oprac. Ewa Wicherska