Refleksje historyczne... (czerwiec, 2021)

Nowości wydawnicze

Dla uczciwych jest to piekło, dla cwaniaków raj Dla głupich głupota, dla mnie to mój kraj” (Krzysztof Daukszewicz)


Florentyna i Konstanty : zakładnicy wolności/ Nina Majewska - Brown. - Wydanie I.  - Warszawa : Bellona, 2021, sygn. 113239
Florentyna i Konstanty : zakładnicy wolności to pełna wzruszeń, lęków i dramatów saga rodzinna osadzona w polskich realiach sięgających końca XIX wieku. Flora i Konstanty Zabierzyńscy urodzili się w zaborze pruskim i tu zastała ich I wojna światowa. Nigdy nie było im dane doświadczyć, czym jest wolność i niepodległość. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych rodziła się epoka jazzu, na drugim krańcu globu Zabierzyńscy w szeregach powstańców wielkopolskich walczyli o ojczyznę, jednocześnie usiłując wpasować się w zmieniający się w zawrotnym tempie świat. W nową, wygodniejszą modę, która kobiety nareszcie wyzwoliła z gorsetów. Bliskie im były prawo wyborcze dla kobiet i elektryfikacja wsi, a wszystko to wśród pierwszych bicykli, mody na archeologię i seansów spirytystycznych, fascynacji hipnozą i poradami lekarskimi z piekła rodem, pierwszych zdjęć, również post mortem, fabryk, nowinek technicznych oraz dziesiątkujących społeczeństwo epidemii gruźlicy i grypy hiszpanki.
W ich pełnym miłości domu pojawiają się cztery córki, które w miarę dorastania sprawiają coraz więcej kłopotów. Czy uda im się przetrwać dziejową zawieruchę i poczują prawdziwy smak wolności?
Książka wzbogacona o autentyczny, po raz pierwszy opublikowany dziennik powstańca wielkopolskiego!
 
Kajś : opowieść o Górnym Śląsku / Zbigniew Rokita. - Wydanie pierwsze.  - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, copyright 2020, sygn. 113243
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku to bardzo osobisty i poruszający reportaż, w którym autor rozlicza się ze swoją śląskością, odkrywając historię tego regionu i swojej rodziny. Decyzja o podjęciu pracy badawczej w tym kierunku nie była najłatwiejsza - wszak w świadomości polskiej Śląsk nie jest odrębnym bytem, a tylko uprzemysłowionym fragmentem większej całości. O samodzielnej historii tego regionu nie mówi się wiele, a i nie wszyscy (z dziada pradziada) mieszkańcy Śląska chcą przyznawać się do swoich korzeni.
Zbigniew Rokita przełamuje opór związany z rozdrapywaniem przeszłości i nurkuje w historię swojej rodziny, połączoną z historią Śląska nieodwołalnie przez dziesięciolecia. W książce pisze o sobie, swoich najbliższych, ale i o tej części rodziny, która występowała w powszechnej świadomości jako część "wrogów". Jak sam autor wspomina "W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plującyw twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem." Odkrywa, że jego przodkowie o imionach Urban, Reinhold to skomplikowane i niejednoznaczne osoby, a bycie Ślązakiem to tyle samo dumy, co problemów. Nie tylko modro kapusto i górnicze kilofy definiują ślązkość - bo przecież w ostatnim spisie powszechnym ponad milion osób zadeklarowało, że do takiej narodowości przynależą.
 
Co Polska i Polacy dali światu : wodzowie i żołnierze, biznesmeni, politycy i tytani ducha / Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński. - Wydanie I.  - Warszawa : Fronda PL, 2021., sygn. 113237
Kowalik i Słowiński przedstawiają w swoim dziele wodzów, żołnierzy, biznesmenów, polityków i „tytanów ducha”, których znamy lepiej lub gorzej. Wśród wielu przedstawionych postaci, nie mogło zabraknąć pewnych oczywistości, jak św. Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Witold Pilecki, Ryszard Kukliński, Maksymilian Kolbe, Lech Kaczyński czy Lech Wałęsa. Ale zdecydowaną większość stanowią bohaterowie nie znani opinii publicznej w Polsce, tacy jak np. Jerzy Iwanow-Szajnowicz (podczas II wojny światowej agent brytyjskich, polskich służb specjalnych i bohater greckiego ruchu oporu), Jerzy Franciszek Kulczycki (żołnierz Jana Sobieskiego, założyciel jednej z pierwszych kawiarni w Wiedniu), Adolf Wilhelm Krasnapolsky (związany z Amsterdamem, właściciel istniejącego do dziś w tym mieście Grand Hotel Krasnapolsky, który jako pierwszy w mieście zaopatrzony został w centralne ogrzewanie i elektryczne oświetlenie), czy Tadeusz Oksza-Orzechowski (pionier telegrafii podmorskiej, odznaczony m.in. papieskim Orderem Piano). To tylko czterej bohaterowie, o których większość z nas nie słyszała, a Kowalik i Słowiński w swojej książce przedstawiają ich o wiele więcej.
 
 
 

Autor: BP Tarnobrzeg