"Starość jest tylko dalszym ciągiem młodości" Zofia Nałkowska
Aktywny senior : stymulacja językowa i poznawcza / [Halina Pawłowska-Jaroń, Agnieszka Olszewska, Natalia Rydzik, Agnieszka Gaura, Kinga Czech, Kinga Dałomis, Marta Pracownik, Natalia Sewera, Liza Szybka, Dominika Walczak]. - Kraków : Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, 2021, sygn. 113961
Nasilające się w społeczeństwach zmiany demograficzne wymuszają poszukiwania systemowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania osób w wieku senioralnym – rozwiązań ekonomicznych, socjologicznych, medycznych a także terapeutycznych.
W monografii „Aktywny senior” czytelnik zostanie wprowadzony w obszary zagadnień związanych z opieką nad seniorami, podejmowaną zarówno w celach profilaktycznych, jak i terapeutycznych, stabilizujących działania w różnych obszarach aktywności oraz powstrzymujących/spowalniających toczące się procesy chorobowe.
Książka adresowana jest do osób zajmujących się rehabilitacją osób starszych, usprawnianiem ich pod kątem funkcji poznawczych i językowych, do personelu medycznego uczestniczącego w procesie leczenia, opieki i rehabilitacji tej grupy społecznej. Jest ciekawym opracowaniem konspektów, skierowanym interdyscyplinarnie do pracowników służby zdrowia, opiekunów, logopedów i członków rodzin.
Doświadczając starości : zdrowie psychiczne osób starszych / Ewa Zasępa, Monika Misiec. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Difin, 2021, sygn. 113895
Zwiększanie się liczby osób starszych sprawia, że coraz więcej osób jest zaangażowanych nie tylko w towarzyszenie im na co dzień, zaspokajanie potrzeb specyficznych dla starszego wieku, ale również w specjalistyczną opiekę.
Okres starości ma swoje pozytywne strony ale również negatywne. Do tych ostatnich zaliczane są przede wszystkim problemy zdrowotne, w tym problemy zdrowia psychicznego. Proponowana książka poświęcona jest zdrowiu psychicznemu osób starszych, a także doświadczanym problemom. W części teoretycznej omówione zostały dane dotyczące najczęściej spotykanych problemów zdrowia psychicznego w wieku starszym, czynniki ryzyka oraz czynniki chroniące zdrowie psychiczne, a także metody psychologicznej pomocy. W części empirycznej zostały przedstawione wyniki badań przeprowadzonych wśród ponad 300 polskich seniorów, a dotyczące nasilenia różnych problemów zdrowia psychicznego. Uwzględniono różne problemy funkcjonowania, tzn. poznawcze, emocjonalne, społeczne. Porównano to jak sami seniorzy widzą swoje problemy i to jak oceniają ich funkcjonowanie osoby dobrze ich znające.
Pedagogika specjalna osób w starszym wieku / redakcja naukowa Marlena Kilian. - Wydanie I. - Kraków : Impuls, 2021, sygn. 113971
Książka jest pierwszą na rynku wydawniczym pozycją z zakresu pedagogiki specjalnej osób w starszym wieku, czyli nowej i obecnie intensywnie kształtującej się nauki geragogiki specjalnej. Gromadząc szeroką i usystematyzowaną wiedzę, w interdyscyplinarny sposób łączy zagadnienia niepełnosprawności i starości, umiejscawiając je na gruncie pedagogiki specjalnej, dotychczas skupionej na dzieciach i młodzieży z ograniczoną sprawnością.
Publikacja powstała w odpowiedzi na obecne demograficzne wyzwanie, którym jest konieczność zaspokajania potrzeb dotyczących samodzielnego funkcjonowania coraz liczniejszej populacji niepełnosprawnych osób w podeszłym wieku. Wskazuje na możliwości usprawniania obniżonego funkcjonowania, zanim niezbędne stanie się dostarczanie usług opiekuńczych. Pokazuje, jak szerokie jest spektrum zaburzeń w późnej dorosłości, jakie są ich powszechność, przyczyny i skutki, a także jakie metody można stosować w pracy z tą grupą wiekową pacjentów. W założeniu ma stanowić kompendium wiedzy na temat geragogiki specjalnej, koncentrującej się na kwestiach niepełnosprawności i rehabilitacji w starszym wieku.