Symptomy fonoholizmu…(kwiecień, 2019)

Nowości wydawnicze

"Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać" /Jim Ryun/

Jak zerwać ze swoim smartfonem / Catherine Price. – Katowice : Sonia Draga, 2018, sygn. 110946
Istnieje wiele powodów, dla których kochamy smartfony. Są aparatami fotograficznymi i didżejami. Pozwalają nam pozostać w kontakcie z rodzinami oraz przyjaciółmi i odpowiadają na wszystkie pytania, jaki im zadajemy. Informują nas o natężeniu na drogach i pogodzie, przechowują nasze kalendarze i listy kontaktów. Smartfony to niezwykłe narzędzia.
Jednak najnowsze badania dowodzą, że spędzanie zbyt długiego czasu z komórką w ręce wpływa na zdolność tworzenia nowych wspomnień, kontemplacji, skupienia i przyswajania czytanych treści. Jednocześnie hormony wydzielane na dźwięk dzwonka telefonu lub wibracji podwyższają poziom naszego stresu i są oznaką uzależnienia. |W książce Jak zerwać ze swoim telefonem Catherine Price analizuje wpływ bezustannego korzystania ze smartfonów na mózg, ciało, relacje oraz po prostu społeczeństwo. Następnie przeprowadza czytelnika przez okres „zerwania”, pomagając wyznaczyć cele i priorytety, zrobić porządek w aplikacjach, ograniczyć ilość e-maili i odpocząć od technologii. W końcu pokazuje, jak stworzyć nowy, zdrowszy związek z telefonem.
 
Smartfon i tablet w dziecięcych rękach / Hussein Bougsiaa [i in.]. – Gdańsk: Wydawnictwo Naukowe Katedra, 2016, sygn. 110006
„Nasza książka jest pokłosiem badań empirycznych, które pozwoliły nam opisać globalny fenomen kultury mobilnej przez pryzmat codzienności, rodzinności, lokalności i prywatności; przez pryzmat znaczeń, jakie mobilna kultura cyfrowa przybiera dla jej uczestników – dzieci, nastolatków, ich rodziców, nauczycielek wczesnej edukacji. Nasze badania zaprojektowane zostały w duchu paradygmatu nowych mobilności, co oznacza, że zamiast zabiegów katalogowania ludzkiej aktywności w związku z technologiami mobilnymi i zliczania owych aktywności, staraliśmy się ukazać, jaki jest ich sens; jak ów sens kształtuje się w kolektywie: aktywny przedmiot (urządzenie mobilne) – człowiek”. 
 
Hejterstwo : nowa praktyka kulturowa? Geneza, przypadki, diagnozy. – Łódź: Uniwersytet Łódzki, 2017, sygn. 110235
Jak niewiele trzeba, by stać się obiektem hejtu, wie każdy użytkownik sieci. Anonimowość, łatwość wchodzenia w natychmiastową interakcję, w zasadzie pełna bezkarność, dodają animuszu i wątpliwego polotu werbalnym nagonkom na platformach społecznościowych, forach i blogach. W książce zjawisko hejtu zbadali badacze wielu specjalności: kulturoznawcy, literaturoznawcy, medioznawcy, socjologowie, psychologowie, filozofowie, politolodzy oraz badacze prawa. Dzięki multidyscyplinarnej perspektywie czytelnik może się dowiedzieć o hejcie rzeczy, o których nie miał pojęcia, choć wydawałoby się, że jest to zjawisko każdemu dobrze znane, proste i nie wymagające głębokich analiz. A jednak ta książka pokazuje, że jest inaczej. Pokazuje, jak mało możemy wiedzieć o zjawisku, które dobrze znamy. I jak dużo musimy się jeszcze nauczyć.

oprac. Ewa Wicherska 




Autor: BP Tarnobrzeg