Szkolnictwo zawodowe (wrzesień, 2019)

Nowości wydawnicze

„Najwyższym poziomem umiejętności edukacyjnych, jest sztuka obudzenia w dorosłym uczniu kreatywności, przy wykorzystaniu prostych pomocy dydaktycznych” (Albert Einstein)

Mobilność edukacyjno-zawodowa uczniów szkół zawodowych / Wioleta Duda. – Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2018, sygn. 111569

Obszarów pracy z uczniem w zakresie planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej jest wiele, jednak proponowana publikacja koncentruje się na zagadnieniu mobilności jako niezbędnego komponentu w osiąganiu celów zawodowych. Oprócz części teoretycznej, wprowadzającej w zagadnienie mobilności edukacyjno-zawodowej, ale także elastyczności i poruszania się w przestrzeni ram kwalifikacji, uznawalności dyplomów, zawiera praktyczne porady i wskazówki do pracy z uczniami z zakresu przekwalifikowania i dopasowania do wymogów rynku pracy.
Publikacja przeznaczona jest dla uczniów i nauczycieli, pedagogów, doradców zawodowych, dla których zagadnienie mobilności edukacyjno-zawodowej jest ważne i znaczące w kontekście późniejszego funkcjonowania jednostki na rynku pracy. 
 
Młodzież w sferze doświadczeń edukacyjno-zawodowych / red. nauk. – Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, 2018, sygn. 111279
„W publikacji przedstawiono interdyscyplinarne spojrzenie na kwestię aspektów szkolnych, zawodowych, a także środowiskowych, które towarzyszą adolescentom w procesie konstruowania własnej przyszłości.(…)
W tomie przedstawiono kwestię młodych ludzi znajdujących się na drodze do dorosłego życia partycypujących w przestrzeni edukacyjnej oraz stających przed zadaniem planowania własnej przyszłości zawodowej, nie zabrakło tu również artykułów odnoszących się do analizy zagrożeń współczesności towarzyszących młodzieży w procesie "przechodzenia od młodzieńczej zależności do dorosłej niezależności". Przyglądanie się tym uczestnikom życia społecznego ma istotną wagę dla przewidywania zarówno nowych trendów, praktyk, potrzeb oraz zagrożeń cywilizacyjnych, jak i wyzwań stawianych przed naukami społecznymi”. (wstęp)
 
Kształcenie zawodowe : dylematy i perspektywy / red. nauk. – Kraków: „Impuls”, 2019, sygn. 111690
Praca w głównej mierze decyduje o kierunkach zmian w szkolnictwie zawodowym. Istotne wydaje się stworzenie takiego kierunku zmian, który pomoże oraz wyposaży w kompetencje i kwalifikacje absolwentów szkół zawodowych ułatwiające im na rynku pracy dostosowanie się do wymogów globalizacji gospodarki światowej. Dlatego ważny staje się dyskurs o przyszłości szkolnictwa zawodowego oraz jego potrzebie utrwalenia i doskonalenia; wskazanie takich zmian, które stworzą szansę holistycznego spojrzenia uczestników potrzeby „uczenia się przez całe życie” (lifelong learning programme, LLP). W tym kontekście ważna wydaje się próba odpowiedzi na pytania o związki i zależności, jakie występują między kształceniem ogólnym a zawodowym. W kształceniu zawodowym istotne jest planowanie pracy dydaktyczno-wychowawczej. Dodać należy, że współczesna dydaktyka opiera się na spójności zadaniowej dostosowanej do metod i form organizacji kształcenia, bezpośrednio związanej z efektami kształcenia.

Ty, twoje dziecko i szkoła : znajdź drogę do najlepszej edukacji / Ken Robinson. – Gliwice: „Element”, 2018, sygn. 111447

W książce “Ty, Twoje dziecko i szkoła” Ken Robinson:
- wyjaśnia na czym polega dobra edukacja,
- podpowiada, co możemy zrobić jako rodzice, aby zapewnić naszym dzieciom odpowiednią edukację,
- pokazuje, jak wspierać dzieci w systemie szkolnictwa albo poza nim, jeśli taką decyzję podejmiemy.
Ty, Twoje dziecko i szkoła to książka dla rodziców, którzy chcą towarzyszyć dzieciom w ich edukacji, a dzięki temu zapewnić im szczęśliwe życie wolne od presji i stresu.
 Oprac. E. Wicherska

Autor: BP Tarnobrzeg