Tajemnice naszego mózgu (styczeń, 2019)

Nowości wydawnicze

„Mózg kalkuluje, ale duch wzywa, a serce wie swoje” /Stephen King/

W zdrowym ciele zdrowy mózg / Anders Hansen. – Kraków : Wydawnictwo Znak, 2018, sygn. 111484
Po przeczytaniu tej książki większość czytelników postanowi zmienić swój styl życia. Wszyscy przecież chcemy być pełni energii, kreatywni, skoncentrowani i zdrowi. Autor przekonuje, że kluczem do sukcesu jest coś tak prozaicznego jak… spacer. A ściślej, jakakolwiek regularna aktywność fizyczna, która sprawia, że nasz mózg się cieszy. Współczesne badania naukowe dowodzą, że mózg rozwija się i usprawnia właśnie dzięki ruchowi. Okazuje się, że bieganie, spacery i treningi są doskonałym lekiem na depresję, demencję, stres i wiele innych chorób.
Ruch pozytywnie wpływa także na naszą kreatywność, poprawia koncentrację, pamięć i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Psychiatra Anders Hansen w swojej książce W zdrowym ciele zdrowy mózg wystawia najprostszą receptę na świecie, opartą nie na przekonaniach czy opiniach, ale twardych naukowych dowodach. Książkę czyta się jednym tchem. W niczym nie przypomina poradnika o zdrowiu – to tytuł popularnonaukowy, jednak napisany w świetnym, lekkim stylu. Przydatny zarówno dla starszych, jak i młodszych, rodziców, dzieci i młodzieży. Zrozumienie funkcjonowania mózgu tłumaczy, dlaczego czasami czujemy się znużeni, bez energii, a nasze dzieci nie potrafią skoncentrować się na prostej czynności. Wdrożenie w życie zaleceń Hansena jest banalnie proste.

Instrukcja obsługi toksycznych ludzi / Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska. – Warszawa: „Zwierciadło”, 2018, sygn. 111458 
W swojej książce autorki skupiają się na toksycznych ludziach i związkach z nimi. Analizują, dlaczego godzimy się na bycie nieszczęśliwymi w związku, dlaczego boimy się być nagradzani i nie potrafimy przyjmować pochwał. Pokazują, jak przewrotna bywa toksyczność, która chowa się pod postacią niesienia pomocy drugiej osobie. Demaskują matki, które nie potrafią pogodzić się z wejściem dziecka w dorosłość, zaduszając miłością. Demaskują toksycznych ludzi wśród bliskich nam osób, które zawsze słuchają, najgłośniej śmieją się z żartów, czekając na moment, by wyłożyć swoje roszczenia.
W książce pojawia się dużo refleksji z życia autorek. Najwięcej ran i blizn panie upatrują w dzieciństwie. To tam, mówią, w wyniku traumatycznych przeżyć, zakorzenia się strach.
I rośnie sobie latami, niszcząc poczucie wartości.Książki Katarzyny Miller to nie poradniki czy podręczniki, To raczej przydatne w życiu narzędzia. Ból rozwija nas i nie da się go wyeliminować z życia. Chodzi o to, by nauczyć się szybko reagować, radzić sobie w trudnych sytuacjach. Obrastać w siłę, chwile szczęścia i wrażliwość.
 
Panika : jak neuronautyka pomaga pozbyć się ataków lęku / Klaus Bernhardt.  – Warszawa : „Czarna Owca”, 2018, sygn. 111442
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają jedną na cztery osoby. Największym marzeniem ludzi cierpiących z powodu zaburzeń lękowych jest powrót do życia bez strachu. Klaus Bernhardt uważa, że większość stosowanych obecnie terapii strachu to podejścia przestarzałe o całe dziesięciolecia. Proponuje nowy rodzaj terapii, korzystającej z wiedzy na temat tego, jak ludzki mózg przetwarza informacje. Zdaniem autora dzięki tej metodzie pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe mogą bardzo szybko znów odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Tysiące osób skorzystały już z metody Bernhardta, łączącej najnowsze osiągnięcia neuronauki oraz najbardziej użyteczne elementy terapii poznawczo-behawioralnej i psychologii pozytywnej.
Dzięki prostym i sprawdzonym ćwiczeniom możemy w ciągu zaledwie kilku tygodni zrozumieć funkcjonowanie „maszynerii” strachu, pozbyć się nawyków wywołujących lęk i zbudować nowe pozytywne połączenia neuronalne.

oprac. E. Wicherska
 

Autor: BP Tarnobrzeg