Tajemnice wychowania ...(grudzień 2018)

Nowości wydawnicze

Nie ma złej pogody na spacer : tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci / Linda Akeson Mcgurk. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018, sygn. 111188
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć z pochodzenia szwedka Linda Akeson McGurk, która w swoim poradniku skonfrontowała metody wychowywania dzieci w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka, z metodami stosowanymi w jej rodzinnej Szwecji. Autorka, którą wychowano, jak większość Szwedów, w bliskości z naturą pokazuje, że to właśnie ten model jest najlepszym przepisem na zdrowe i radosne dzieciństwo.
Zamiast godzinami siedzieć w domu przed telewizorem czy tabletem radzi, aby codziennie bez względu na pogodę dzieci spędzały czas na dworze. Wszak, jak sama mówi własnym pociechom, nie ma złej pogody na spacer, jest tylko źle dobrane ubranie. Szwedka przekonuje, że codzienne spacery, a nawet wystawianie śpiących niemowląt na działanie niskiej temperatury ma zbawienny wpływ na ich rozwój. Obcowanie z naturą i nauka dzieci o tym, jak jest ona dla ludzi istotna, codzienne zabawy na świeżym powietrzu, rozsądne korzystanie z nowych technologii, czy tworzenie wspólnoty świadomych i ukierunkowanych na naturę rodziców, to sposoby na wychowanie zdrowych i szczęśliwych dzieci.
Książka Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci to znakomity wybór dla rodziców, którzy chcą poznać metody wychowania Szwedów, którzy są jednymi z najzdrowszych mieszkańców naszego kontynentu.
 
Zdrowy jak japońskie dziecko : sekrety najzdrowszych dzieci świata / Naomi Moriyama, William  Doyle. – Warszawa: „Muza”, 2017, sygn. 110010
2,1 miliarda ludzi na świecie zmaga się z problemem otyłości. To prawie 30% całej populacji. Problem zdaje się nie dotyczyć jedynie mieszkańców Japonii. Od lat utrzymują się na 1 miejscu światowych rankingów ciesząc się najniższym odsetkiem otyłych osób i najwyższą długością życia w zdrowiu. Czego możemy nauczyć się od Japończyków? 
Szukając odpowiedzi na to pytanie Naomi Moriyama i William Doyle zabrali swojego 7-letniego synka w niezwykłą podróż. Mieszkający na co dzień w Nowym Jorku rodzice odwiedzili rodzinne strony Naomi m.in. Tokio oraz dom jej dziadków na odległej japońskiej wsi, gdzie nadal funkcjonuje gospodarstwo rolne. O spostrzeżenia pytali japońskie matki, ojcówi dziadków, nauczycieli przedszkolnych i szkolnych dietetyków. Przeprowadzili wiele wywiadów z lekarzami, badaczami, naukowcami i ekspertami w dziedzinie zdrowia publicznego w Japonii i na całym świecie. Stopniowo odkryli, że istnieje zestaw czynników kulturowych oraz decydujących o losie człowieka zachowań, które są udziałem japońskich dzieci. Cechy te, razem wzięte stanowią sekret długiego życia w zdrowiu i dają japońskim dzieciom przewagę nad resztą świata.
Zdrowy jak japońskie dziecko to książka, która w oparciu o wiarygodne badania naukowe propaguje zdrowy styl życia już od najmłodszych lat. Pokazuje m.in., jak ważne jest podawanie dzieciom nowych potraw oraz dlaczego pozwalanie dzieciom by same nakładały sobie porcje zaszczepia im dobre nawyki. Całość to zestaw zasad zaskakująco prostych do wprowadzenia w życie. W opinii lekarzy z całego świata ta książka zasługuje na miejsce na półce każdego rodzica.
 
Fińskie dzieci uczą się najlepiej : co możemy zrobić, by nasz edzieci były szczęśliwsze, wierzyły w siebie i lubiły szkołę? / Timothy D. Walker. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017, sygn. 110288
Fińskie szkoły od lat zajmują czołowe pozycje w międzynarodowych testach edukacyjnych PISA. Mali Finowie są świetni z matematyki i nauk przyrodniczych, a do tego czytają więcej niż ich rówieśnicy z innych krajów. Co jednak najbardziej intrygujące, uczniowie z Finlandii należą do grupy, która w ciągu roku poświęca na naukę najmniej czasu. Płatne korepetycje są zakazane, prac domowych prawie nie ma, a znaczną część sprawdzianów uczniowie oceniają sami. Brzmi jak edukacyjny raj?
Fińskie dzieci uczą się najlepiej to historia amerykańskiego nauczyciela, który – kompletnie wypalony – wyjechał do Finlandii, gdzie na nowo odnalazł sens swojej pracy, a dziś pomaga przenieść fenomen fińskiego cudu edukacyjnego w inne zakątki świata.
Możemy przygotować uczniów do egzaminów albo do życia. Wybieramy to drugie — mówią pedagodzy fińscy. Teraz również polscy rodzice i nauczyciele mogą poprowadzić dzieci ku największemu z sukcesów — ku szczęściu. Jak to osiągnąć? Timothy D. Walker mówi w swojej książce o zaufaniu, dzieleniu odpowiedzialności, budowaniu wspólnoty, uspokojeniu przestrzeni i wielu innych elementach, które na co dzień są pomijane lub traktowane marginalnie, mimo że znaczenie jest absolutnie kluczowe. Z tej książki rodzice dowiedzą się, co mogą zmienić w domu, a nauczyciele — w klasie, żeby nasze dzieci uczyły się lepiej, chętniej i przyjemniej. Cisza, prostota, egalitaryzm i kontakt z przyrodą — to, co tak nam się podoba w kulturze krajów nordyckich, można przenieść do pokoi dziecinnych i szkolnych klas!
Inspirująca lektura dla rodziców, dziadków i nauczycieli. Na naukę nigdy nie jest za późno!


oprac. E. Wicherska 

Autor: BP Tarnobrzeg