Ważne tematy w literaturze

Nowości wydawnicze

„Kto czyta - żyje wielokrotnie….” – Józef Czechowicz

Wytrzymałość : elastyczne granice ludzkich możliwości / Alex Hutchinson ; przekład: Krzysztof Krzyżanowski. - Gliwice : Septem, copyright 2023, sygn. 114198

Podziwiamy bohaterów. Mistrzowie sportu stają się naszymi idolami. Intrygują nas niezwykłe wyczyny związane z wytrzymałością i przekraczaniem własnych granic. Zimowe wejścia na szczyty Himalajów, ustanawianie rekordów podczas ultramaratonów czy przetrwanie w ekstremalnie niebezpiecznych dla życia warunkach - to wszystko skłania do zastanowienia się, jak daleko sięga kontrola umysłu nad ciałem, jak silna jest wola przetrwania i co sprawia, że skrajnie wyczerpany zawodnik pada na ziemię kilka metrów za linią mety, a nie przed nią.
Książka Alexa Hutchinsona „Wytrzymałość” bazuje na najbardziej aktualnych publikacjach naukowych dotyczących biegania i innych sportów wytrzymałościowych. Mówi o tym, jak umysł działa w warunkach skrajnego wysiłku, bólu czy zagrożenia i jak wpływa na funkcjonowanie ciała. Daje wgląd w to, co dzieje się w głowach wybitnych sportowców, a co sprawia, że osiągają oni niezwykłe wyniki. To obowiązkowa pozycja dla każdego sportowca wytrzymałościowego!
Autor Alex Hutchinson - jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem. Pisze o biegach długodystansowych i popularyzuje naukowe podstawy wiedzy o wytrzymałości człowieka.
 
Natręctwa / Maciej Żerdziński. - Wydanie I.  - Poznań : "Termedia", 2018, sygn. 114206
Zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne (zespół natręctw) są równie stare  jaki ludzka cywilizacja. Człowiek zawsze był, jest i zapewne będzie skłonny do realizowania rozmaitych, mniej lub bardziej wytłumaczalnych czy racjonalnych rytuałów.
Natręctwa są często ważnym elementem rozwoju psychologicznego i jeśli przemijają, nie należy ich rozpatrywać w kontekście psychopatologii. Niejednokrotnie jednak stanowią objaw zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Dr Maciej Żerdziński - autor publikacji pt. „Natręctwa” szczegółowo opisuje różne aspekty natręctw poświęcając również sporo miejsca na opisy przypadków. Istotnym zagadnieniem jest zjawisko występowania tych symptomów w innych schorzeniach.
W poszczególnych rozdziałach autor omawia wszystkie te kwestie w sposób dogłębny, zgodnie ze współczesną wiedzą oraz własnymi doświadczeniami klinicznymi. Książka zainteresuje pacjentów, lekarzy rodzinnych, psychiatrów, a także lekarzy w trakcie specjalizacji z tej dziedziny
 
Mów o mnie ono : dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci? / Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska. - Wydanie I.  - Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2022., sygn. 114156
Nastolatki - w Utrechcie, Londynie, Warszawie i Jeleniej Górze - odrzucają binarny podział na płeć i przypisaną jej seksualność. Widzą więcej możliwości niż widzieli ich rodzice. Lawinowo - w Wielkiej Brytanii o kilkaset procent w ciągu 10 lat - wzrasta liczba młodych osób, które są transpłciowe. Rodzice wychowywali córkę, a ona jest chłopcem. Albo odwrotnie. Albo - jest osobą niebinarną - ani w pełni chłopcem, ani w pełni dziewczynką, albo czasem chłopcem, czasem dziewczynką, albo w ogóle osobą bez płci. Nie każde z tych dzieci chce dokonać korekty płci, większość chce tylko móc wyrażać siebie - używając innego imienia, innych ciuchów, innych końcówek.
Co się zmieniło? Czy tak było zawsze, ale dopiero w XXI wieku staliśmy się na tyle otwarci by to dostrzec? A może nasze dzieci robią drugą rewolucję seksualną?
Książka rozpoczyna się od słowniczka, w którym jest wyjaśnione aż 30 pojęć m.in. takich jak: genderfluid, femboy, demigirl, detrans, bigender, querr.  Ten słowniczek jest niezbędny, aby zrozumieć lekturę.
To bardzo dobra pozycja, nawet dla tych, którzy uważają się za tolerancyjnych i myślą i że ten ich temat nie dotyczy. Obowiązkowa lektura dla nauczycieli i rodziców.

Autor: BP Tarnobrzeg