„Zawsze będziemy żyć w cieniu jakiegoś zagrożenia” - Ahmet Hamdi Tanpınar
Patologie społeczne i problemy społeczne / Irena Pospiszyl. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2021, sygn. 113635
Książka Ireny Pospiszyl stanowi kompetentne i erudycyjne pogłębienie analiz dotyczących patologii i problemów społecznych, których autorka dokonywała we wcześniejszej swej publikacji Patologie społeczne (WN PWN 2008). Od tamtego czasu odradzają się zagrożenia, które, jak się wydawało, odeszły w zapomnienie, pojawiają się nowe, niespotykane do tej pory zjawiska społeczne, np. powstanie Państwa Islamskiego. Nowym zagrożeniem jest niewątpliwie wzrost nastrojów nacjonalistycznych i ideologii populistycznych. Źródłem niebezpieczeństw jest, rozwijająca się w niezwykłym tempie, technologia cyfrowa, wykorzystywana także do naruszania norm czy zmiany na rynku narkotykowym. Obecnie największy problem stanowią dopalacze, oraz łatwość z jaką można je zdobyć za pomocą Internetu.
Nowe wydanie Patologii społecznych i problemów społecznych musi podążać za współczesnymi przemianami, uwzględniając najbardziej palące zjawiska dzisiejszego życia. Dlatego też, opisano problemy, które stają się jednymi z największych wyznań dla współczesnych społeczeństw: cyberprzemoc, emocjonalny ekshibicjonizm, prekariat czy zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Zdrowie psychiczne : współczesne zagrożenia i możliwości wzmacniania / Ewa Wilczek-Rużyczka, Magdalena Kwak. - Wydanie I. - Warszawa : PZWL, 2022, sygn. 113640
Tematyka poruszana w książce jest w obecnych czasach niezmiernie ważna, a to z uwagi na występowanie wielu czynników wpływających negatywnie na zdrowie psychiczne społeczeństwa. Zjawisko to od ponad roku ulega ciągłemu nasileniu w związku z zagrożeniami i ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię COVID 19, która stała się wyzwaniem nie tylko medycznym, lecz także społecznym i dla zdrowia psychicznego. Dlatego właśnie zawarte w monografii informacje o zdrowiu psychicznym, jego determinantach i zagrożeniach, a także wzmacnianiu zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem będą przydatne w zasadzie dla każdego człowieka.
Książka adresowana jest w szczególności do lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pedagogów szkolnych, dyrektorów szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych, nauczycieli, a także studentów kierunków przygotowujących do tych zawodów. Będzie również cennym źródłem informacji na temat wzmacniania zdrowia psychicznego dla wielu innych grup zawodowych, a także dla indywidualnego odbiorcy.
Fake news : geneza, istota, przeciwdziałanie / Klaudia Rosińska. - Wydanie I. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2021, sygn. 113517
Internet uważany jest za narzędzie największej rewolucji w komunikacji medialnej. Obecnie sieć dla wielu ludzi stanowi niemal podstawowe źródło wiadomości oraz porozumiewania się z innymi. Skala rozpowszechniania informacji za pomocą Internetu jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Być może właśnie dlatego nieporównywalnie wielka jest też skala fałszywych wiadomości zwanych powszechnie fake newsami. I choć rozprzestrzenianie się fałszywych wiadomości jest obecnie powszechnym i bardzo niebezpiecznym problemem, wciąż nie udało się opracować skutecznych metod przeciwdziałania mu. Częściowo może wynikać to z faktu, że dotąd skupiano się głównie na analizie skutków i mechanizmów rozpowszechniania zjawiska fake newsów, a nie jego genezy. Publikacja Klaudii Rosińskiej poszerza dotychczasową perspektywę badawczą o ten stosunkowo nowy obszar, koncentrując się na ukazaniu fake newsów jako elementu szerszych procesów związanych z przekazywaniem i odbiorem informacji. Autorka rozważa między innymi:
· Jak można zdefiniować i sklasyfikować zjawisko fake newsów?
· Jakie czynniki technologiczne i psychologiczne wpływają na występowanie fake newsów na bezprecedensową skalę?
· W jaki sposób zjawisko fake newsów było badane dotychczas?
· Dlaczego obecne sposoby rozwiązania problemu dezinformacji są mało skuteczne?
· W jaki sposób dziennikarze oraz indywidualni odbiorcy wpływają na skalę fałszywych przekazów w mediach i co możemy zrobić, by naprawić sytuację?
Książka zawiera omówienia fake newsów znanych z polskiej przestrzeni cyfrowej, odnośniki do użytecznych narzędzi weryfikacji treści w Internecie oraz liczne materiały dydaktyczne i infografiki. Stanowi kompendium wiedzy dla studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych na kierunkach społecznych i humanistycznych, a także dziennikarzy, nauczycieli oraz instytucji zajmujących się edukowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Będzie też odkrywczą lekturą dla wszystkich zainteresowanych wpływem mediów na jednostki i całe społeczeństwa, w tym wojną informacyjną i cyberbezpieczeństwem.