Wychowanie patriotyczne (listopad 2021)

Nowości wydawnicze

„Wolność kocham i rozumiem, Wolności oddać nie umiem”. Chłopcy z Placu Broni


 Wychowanie patriotyczne : pedagogika, polityka bezpieczeństwa, polityka historyczna / pod red. Konrada Henninga [!]. - Łódź : Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, cop. 2017, sygn. 110846
Wychowanie patriotyczne rozpoczyna się w rodzinie. Postawy dzieci kształtowane są przez to, co rodzice mówią i przede wszystkim, co robią. Ważne jest to, jak rodzice komentują świat oglądany w telewizji, ale jeszcze ważniejsze – kiedy i w jaki sposób w tym prawdziwym świecie uczestniczą. U kilkulatków obecna jest świadomość narodowości i szacunek dla symboli narodowych.
Na wyobraźnię młodego człowieka silnie oddziaływają spektakle obchodów świąt i rocznic narodowych: 1 marca, 3 maja, 1 i 15 sierpnia, 1 i 17 września, 11 listopada. W przygotowanie ich oprawy włączają się placówki edukacyjne, które w swych programach nauczania nie stronią od treści przepojonych miłością do ojczyzny. W kanonie lektur szkolnych i programie nauczania historii w sposób naturalny pojawiają się wątki patriotyczne. Z analizy podstawy programowej nie wynika jednak, aby kształtowanie postaw patriotycznych było istotnym celem edukacji szkolnej. Pomimo to wielu nauczycieli odczytuje tę misję jako osobiste powołanie. (Ze wstępu)
 
Mamy niepodległość! / Grażyna Bąkiewicz ; il. Artur Nowicki. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2018, sygn. 111291
Seria "Ale historia…" to książki historyczne dla dzieci, pełne zabawnych bohaterów, fascynujących przygód oraz ciekawostek z przeszłości. "Ale historia… Mamy niepodległość!" jest szóstym tomem perypetii grupy przyjaciół, która w ramach lekcji historii przenosi się w czasie.
Pan Cebula ma dosyć nietypowe metody nauczania. Wysyła swoich uczniów na wycieczki do minionych epok, by mogli na własne oczy zobaczyć, jak przebiegały ważne wydarzenia historyczne. Tym razem Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka mają ważne zadanie. Muszą sprawdzić, kto tak naprawdę przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy Polacy wywalczyli ją sobie sami, czy może wszystko zawdzięczamy sprzyjającym okolicznościom? Oczywiście, ta grupa nastolatków nie byłaby sobą, gdyby nie miała w zanadrzu innego, tajnego planu. Przyjaciele chcą odnaleźć wszystkie monety, na które zostały przetopione korony i berła polskich królów i na nowo odtworzyć insygnia władzy. Czy ta misja ma szanse powodzenia?
Cykl "Ale historia… "opowiada o nietypowych lekcjach historii, prowadzonych przez pana Cebulę, nauczyciela, który przenosi uczniów w czasie. Każda książka z cyklu to inny moment z dziejów Polski, skupiony zazwyczaj wokół jednego władcy. Wszystkie zaś udowadniają, że poznawanie naszych dziejów może być wyśmienitą rozrywką.
Autorami serii jest historyczka Grażyna Bąkiewicz oraz ilustrator Artur Nowicki. Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.

Encyklopedia młodego patrioty / Beata Kosińska. - Warszawa : Przedsiębiorstwo Handlowo-Wydawnicze Arystoteles Sp.j. Marek Matusiak, 2018, sygn. 111125
Kim była królowa Jadwiga? Jakie święto obchodzimy 11 listopada? Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Polski? Kto namalował Panoramę Racławicką? Jak brzmi cały tekst Roty? Czym zasłużył się Witold Pilecki? Ilu było polskich noblistów? Czy Ignacy Krasicki był księdzem? Kiedy został wydany Pan Tadeusz? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czytelnik może szukać w książce Encyklopedia młodego patrioty. To małe kompendium najważniejszych zagadnień patriotycznych okaże się pomocne dla każdego młodego patrioty. W książce znalazły się także najważniejsze daty z historii Polski, krótkie biogramy wszystkich królów polskich,  najsłynniejsze polskie dzieła patriotyczne oraz polscy nobliści.

Autor: BP Tarnobrzeg