Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży (październik, 2020)

Nowości wydawnicze

„Całe wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne, konsekwentnie krok za krokiem dąży, by uśpić, stłumić, zniszczyć wszystko, co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, siłą jego żądań i zamierzeń" - Janusz Korczak

Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców / Lindsay C. Gibson ; tłumaczenie Maria Moskal. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020, sygn. 112685
Dzieciństwo spędzone z nieczułymi, skupionymi na sobie i apodyktycznymi rodzicami pozostawia głębokie blizny emocjonalne, które sprawiają, że dorosłe dziecko czuje się osamotnione, ma trudności z wyrażaniem uczuć, nie potrafi wyznaczać granic i nie radzi sobie z budowaniem zdrowych relacji. Coraz starsi rodzice wymagają specjalnego traktowania i szacunku, jednocześnie zaś drwią z uczuć swojego dziecka, ignorują potrzeby i podważają niezależność, a dziecko nie wie, jak uwolnić się z sieci toksycznych relacji i zacząć żyć w zgodzie ze sobą. 
Lindsay C. Gibson w swojej najnowszej książce pokazuje, że istnieją sposoby na wydostanie się spod wpływu szkodliwych i egoistycznych zachowań emocjonalnie niedojrzałych rodziców. Autorka opisuje skuteczne narzędzia, które pomogą zrozumieć emocjonalną niedojrzałość i pokażą, jak się przed nią bronić, oraz uczy, jak uzdrowić relację bez poświęcania własnej integralności. Wskazówki zawarte w tej książce ułatwiają wyznaczanie granic, wzmacniają samoświadomość i pomagają w podążaniu własną drogą życiową.
W książce czytelnik znajdzie:
  •  przyczyny niedojrzałości emocjonalnej i cechy charakterystyczne jednostki niedojrzałej, 
  • wskazówki jak nazywać i opisywać cechy i zachowania wynikające z niedojrzałości emocjonalnej, 
  • sposoby reagowania na zachowania osób niedojrzałych emocjonalnie oraz skutecznego wyznaczania granic, 
  • wskazówki  jak odzyskać pewność siebie i wzmocnić swoją niezależność.
Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży / redakcja naukowa Barbara Remberk. - Wydanie I.  - Warszawa : Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 2020, sygn. 112675
Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży to druga pozycja w serii Praktyka Pediatry. W podręczniku omówiono: zasady przeprowadzania procesu diagnozy, rozpoznawanie i leczenie poszczególnych zaburzeń psychicznych (w tym zaburzenia osobowości oraz problemy z obszaru rozwoju psychoseksualnego – zagadnienia rzadko omawiane w podręcznikach psychiatrii wieku rozwojowego), postępowanie w stanach nagłych oraz zagadnienia organizacyjne i prawne.
Ta książka to praktyczne źródło wiedzy na temat wybranych zagadnień, z którymi lekarze najczęściej mają do czynienia. W przedmowie, autorzy wrażają nadzieję, że książka przyda się –pediatrom, lekarzom pierwszego kontaktu, lekarzom dyżurantom i innym profesjonalistom pracującym z dziećmi i młodzieżą w obszarze zdrowia psychicznego.
 
Szramy : jak psychosystem niszczy nasze dzieci / Witold Bereś, Janusz Schwertner. - Warszawa : Wielka Litera, copyright 2020, sygn. 112693
Zaczęło się od reportażu Miłość w czasach zarazy w Onecie, w którym Janusz Schwertner opisał jeden z dramatycznych przypadków niedostosowania psycho-płciowego młodych ludzi. Oto nastoletnia Wiktoria poczuła się chłopakiem, została Wiktorem, ale szczucie środowiska i represyjność systemu zadziałały – Wiktor skoczył pod pociąg metra. Jego przyjaciel Kacper, mający podobne problemy, na szczęście został uratowany, choć z trudem przetrwał pobyt na oddziale dziecięcej psychiatrii.
Gdy podsumować tego typu wypadki, okaże się, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Zabijają się, bo sobie nie dają rady, a wokół są otoczeni morzem niechęci i nietolerancji wobec Innych. A gdy do tego dodać niewydolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, pokrzykiwania polityków i kościelne szczucie, to w efekcie co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, przed którymi całe życie.
Kto jest temu winien? Państwo? A może my wszyscy?
Ta książka to porażająca rekonstrukcja ścieżki leczenia, którą prowadzone są dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi w Polsce. Pojedyncze historie splatają się w jeden głos, który ukazuje dramatyczny stan polskiej psychiatrii dziecięcej.
Autorzy, bez nachalnego wytykania winnych palcem, oddają głos tym, którzy poddani są działaniom niewydolnego systemu – dzieciom i ich rodzinom.

Autor: BP Tarnobrzeg