Zagadnienia psychosomatyczne ... (luty, 2021)

Nowości wydawnicze

„Możesz kontrolować jedynie własne zachowanie. Ale nie reakcje innych ludzi” - Emily Giffin

S
ocjopaci są wśród nas : ludzie bez sumienia kontra reszta świata / Martha Stout ; tłumaczenie Rafał Śmietana. - Wydanie II.  - Kraków : Znak Litera Nova, 2021, sygn. 113009
Socjopata to bardzo charakterystyczna osoba. Niestety nie na pierwszy rzut oka. Dąży po trupach do celu i właściwie za nic ma uczucia innych osób. Nie ma żadnych skrupułów, by nimi manipulować. Krótko mówiąc — człowiek bez sumienia. Kogoś, kto jest takim typem osobowości, na pewno każdy z nas zna. Znajdziemy go w pracy, w szkole, nawet w rodzinie. Według badań to aż 4% ludzi na świecie. Jak go rozpoznać?
 Dr Marta Stout w swojej książce pokazuje przeróżne przypadki osób cierpiących na tę dolegliwość. Począwszy od twardo i brutalnie prących do przodu karierowiczów, cichych, pozbawionych skrupułów morderców, skończywszy na tych, którzy bezwstydnie żyją całkowicie na koszt innych, korzystając z ich prestiżu czy pieniędzy. 
Autorka  przytacza kilka historii z życia bohaterów, które na pozór są dość powszechne. Później przystępuje do analizy zachowań oraz niekiedy przeszłości, która wpłynęła na taką, a nie inną decyzję. Daje różne przykłady, by móc sobie uświadomić, jak bardzo to zjawisko jest częste i że można się z nim spotkać w różnych zawodach, w różnych warstwach społecznych. Dzięki temu łatwiej nam będzie rozpoznać takiego osobnika we własnym życiu.
 
 
Chorzy ze stresu : problemy psychosomatyczne / Ewa Kempisty-Jeznach. - Warszawa : Prószyński Media Sp. z o.o., 2021, sygn. 113000
Do tej pory chorobami cywilizacyjnymi nazywaliśmy nadciśnienie, otyłość i cukrzycę. Teraz dołączyły do nich nowe, które Ewa Kempisty-Jeznach nazywa: „chorobami wyzwań”. Z chorobami cywilizacyjnymi mają jednak wspólny mianownik: są związane ze zmianą stylu życia. Z tym, że staliśmy się pokoleniem trzech krzeseł: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem, a nasza dieta bazuje na produktach pełnych konserwantów, hormonów, wypełniaczy, które zmieniają mikroflorę jelitową.W swojej najnowszej książce lekarka objaśnia, jak reaguje ciało człowieka na wyzwania współczesnego świata, zwłaszcza w obliczu chronicznego stresu w życiu zawodowym i prywatnym, w połączeniu ze zmianą stylu życia na mniej aktywny i odżywczy. Dlatego Powstała nowa kategoria chorób cywilizacyjnych – choroby psychosomatyczne.Jest to pierwsza książka na polskim rynku sięgająca po ten całkiem nowy i niezwykle aktualny temat w medycynie, jakim są choroby psychosomatyczne. Autorka pokazuje, że mózg człowieka daje sobie radę z wyzwaniami współczesnych czasów, ale ciało protestuje pod postacią chorób psychosomatycznych. Konsekwencją niedostrzeżenia tych zmian mogą być bowiem przedłużające się objawy bólowe, zespół wypalenia, a nawet depresja.To bardzo ważna książka dla współczesnego człowieka.
 
Neuropsychologia tożsamości / Maria Pąchalska, Bożydar L.J. Kaczmarek, Stefan Bednarek. - Wydanie I.  - Warszawa : PWN, 2020, sygn. 113006
Neuropsychologia tożsamości to nauka zajmująca się wzajemnymi powiązaniami mózgowia z systemem Ja oraz tworzoną przez ten system tożsamością indywidualną, społeczną i kulturową w celu pomocy osobie chorej. Z perspektywy teoretycznej nauka ta bada związek struktur i połączeń mózgowych z procesami poznawczymi, emocjonal­nymi i zachowaniem oraz systemem Ja ściśle związanym z tożsamością. Z perspek­tywy klinicznej opracowuje metody diagnozy i ocenia efektywność rehabilitacji chorych z niedokształceniem i/lub destabilizacją systemu Ja oraz zaburzeniami tożsamości. Monografia „Neuropsychologia tożsamości” to dzieło nowatorskie i niezwykłe – oryginalne w podejściu do problematyki tożsamości, nowoczesne w wymiarze teoretyczno-metodologicznym, erudycyjne i znakomicie napisane. Dzieło oparte na dorobku światowej nauki oraz wynikach własnych badań, pogłębione analizą przypadków klinicznych pacjentów z najczęstszymi uszkodzeniami mózgowia, potwierdzone neurofizjologicznymi markerami (tzw. medycyna faktów), inspiruje do stawiania pytań o złożoność fenomenu ludzkiego istnienia, wciąż poznawanego i nadal nie w pełni poznanego.
Książka adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, do którego – oprócz specjalistów – należeć będą studenci psychologii i innych kierunków, zarówno medycznych, jak i humanistycznych, a także wszyscy zainteresowani człowiekiem i jego funkcjonowaniem w społeczeństwie i kulturze.

Autor: BP Tarnobrzeg