2024 – Rokiem Rodziny Ulmów

Stalowa Wola

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów, w związku z przypadającą 80. rocznicą zamordowania rodziny z Markowej na Podkarpaciu przez niemieckich żandarmów, za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grunfeldów. Rodzina Ulmów należy do grona mężnych Polaków ratujących Żydów skazanych na zagładę podczas II wojny światowej.

W styczniu obchodzony jest również XVI Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. W ramach tych obchodów stalowowolska filia Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu przy PZPW w Rzeszowie zorganizowała 17 stycznia 2024 r. przy współpracy Pani Alicji Sroki i Pani Moniki Żmurek-Partyki z Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych prelekcję dla uczniów szkół ponadpodstawowych  mieszkających czasowo w internacie oraz dla klasy 7 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. E. Kwiatkowskiego. Prelekcja odbyła się również w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Wykłady wygłosił Pan Zenon Fajger z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za współpracę Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych Panu Dariuszowi Chmielewskiemu oraz Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej Panu Mariuszowi Potaszowi.

Autor: Danuta Rzeszutek