2023 - Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego

Tarnobrzeg

Na wniosek Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Tarnobrzeg Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2023 „Rokiem pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”.

W nadchodzącym roku przypadają dwie niezwykle istotne dla miasta rocznice: 70- ta rocznica odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega oraz 60-ta rocznica postania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Tarnobrzeg.
Odkrycie złóż siarki 29 września 1953 roku doprowadziło do dynamicznego rozwoju miasta oraz regionu. Wraz z rozwojem przemysłu siarkowego do miasta zaczęła napływać kadra inżynieryjno – techniczna. Jej przedstawiciele podjęli decyzję o zrzeszeniu się w branżowej organizacji technicznej i tak 16 grudnia 1963 roku powstało SITG Oddział w Tarnobrzegu.
Rozwój miasta Tarnobrzega, jego wielkość, popularność i ranga jako miasta wojewódzkiego są nierozłącznie związane z siarką. Młodzi mieszkańcy Tarnobrzega mogą nie mieć wiedzy o tym, a wydarzenia związane z obchodami roku „Pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego” z pewnością im to przybliżą”. (Stanowisko nr 1/2022 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie ustanowienia roku 2023 rokiem „Pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”)
 
W mieście zaplanowano różne wydarzenia, m.in. cykl imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku. To część projektu pod nazwą „Utrwalamy wspomnienia pionierów polskiego złota”.

2023 Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Zestawienie bibliograficzne w wyborze.

Autor: BP Tarnobrzeg