"Akcja Żonkile 2023" w bibliotece

Tarnobrzeg

Biblioteka Pedagogiczna włączyła się w tym roku do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia odbyło się w naszej placówce wydarzenie, którego celem było upamiętnienie obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

#ŁączyNasPamięć” – takie zdanie wypowiedzieli pracownicy biblioteki, ale całym sercem wyrecytowały je również dzieci. W połączeniu z przypiętym papierowym żonkilem stanowiło to piękny symbol Pamięci. Akcja Żonkile dedykowana jest cywilom ok. 50-ciu tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w trakcie walk w kryjówkach na strychach domów, w piwnicach kamienic, którzy doświadczyli czasu wojny i okupacji.Dzisiaj odbyły się również zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klasy I A i II C ze Szkoły Podstawowej nr 3. Punktem wyjścia było słuchowisko pt. „Było – nie ma – jest”. Wspaniałe opowiadanie autorstwa Katarzyny Jackowskiej – Enemuo, które traktuje o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Razem z główną bohaterką Krysią i jej psem Spacerem odbywaliśmy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a o których chcemy pamiętać.

Każdy wspomina na swój własny sposób: opowiada anegdoty ze wspólnego życia, zabawne sytuacje, ogląda zdjęcia i pamiątki, piecze ciasteczka według ulubionego przepisu lub odwiedza groby bliskich. Zachowanie pamięci o ważnych dla nas osobach pozwala zbudować most miedzy przeszłością a teraźniejszością, docenić znaczenie, jakie miały dla nas te osoby, wesprzeć nas w przeżywaniu tęsknoty za nimi.
Wspomnienia mogą przynosić radość i smutek jednocześnie. Wspomnienia – zarówno radosne, jak i smutne – przypominają nam o ważnych przeżyciach z naszego życia, które składają się na nasze doświadczenie i ostatecznie na to, kim jesteśmy.
Plastycznym podsumowaniem spotkania było zilustrowanie drugiego głównego bohatera opowiadania – Tęsknoty. Dzieci pokazały wspaniałą wrażliwość i wyjątkową dojrzałość. Powstały piękne prace, mimo że temat był bardzo trudny. Postawa oraz zaangażowanie  uczniów zasługuje na ogromną pochwałę!
 
To było wyjątkowe spotkanie w ramach akcji Żonkile. Następne za rok.
 
Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym i prezentacją Rok Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego – Patron Roku 2023


Autor: BP Tarnobrzeg