Dzieci poznają "Lasowiackie serce"

Tarnobrzeg

Teatrzyk Kamishibai to bardzo dobry sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.  Kamashibai oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Wywodzi się  z Japonii i wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Głównym elementem pracy z metodą Kamishibai jest zilustrowanie ostatniej karty Papierowego Teatru. Ilu uczestników tyle zakończeń…

Naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie SP nr 3 i 4, poznali magiczny teatrzyk Kamishibai i wysłuchali legendy o „Sercu Lasowiackim”.  Maria Kozłowa, znana twórczyni lasowiacka, mówiła „Lasowiacy mają serce na dłoni”. Dzieci z zaciekawieniem, w skupieniu śledzili losy bohatera - Antka, który jedyną szansę na lepszą przyszłość widział, wykonując ciężką i niebezpieczną pracę flisaków. Jest to także opowieśćo Marysi- córce kowala, jego ukochanej.  
Legenda jest dostępna na stronie https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=serce+lasowiackie

Do stworzenia kart do teatrzyku Małgorzata Fajt wykorzystała tekst „Jestem mały Lasowiaczek”, który napisała Renata Domka.
Opowieść może być wstępem do rozmowy o pracy w kuźni, pracy flisaków, zawodach, które przeminęły. W trakcie zajęć dzieci odpowiadały na pytania związane z tekstem oraz wyrażały swoje opinie na temat wysłuchanej historii, wskazywały ulubione plansze. Wsłuchani w lasowiackie melodie, tworzyły szczęśliwe zakończenie dalszych losów bohaterów, malowały lasowiackie serca. Wszyscy wykazali się odwagą, przedstawili własne zakończenie w okienku teatrzyku Kamishibai.  

„Legenda to jest ziarno prawdy z prawdziwego miejsca”, piękne słowa wypowiedziane przez uczestniczkę warsztatów, ważny element naszej tradycji i kultury.

Autor: BP Tarnobrzeg