Fenomen teatru

Tarnobrzeg

Międzynarodowy Dzień Teatru to dla wszystkich miłośników sztuki widowiskowej prawdziwe święto.

Uchwalone już ponad 60 lat temu, na pamiątkę powstania Teatru Narodów w Paryżu, który to utworzony został 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru świętowany jest dokładnie od 27 marca 1961 roku. Międzynarodowy Dzień Teatru od wielu lat obchodzony jest corocznie przez wszystkie ośrodki ITI (International Theatre Institute) na całym świecie. Powołanie tego święta, oprócz uczczenia powstania Teatru Narodów w Paryżu, miało również na celu zwiększenie współpracy międzynarodowej pomiędzy teatrami, uświadamianie ludzi na temat sztuki, wzmocnienie znajomości i więzów międzyludzkich oraz ułatwienie wymiany informacji między teatrami na świecie.

Międzynarodowy Dzień Teatru to czas, gdy ludzie związani blisko z teatrem, różne instytucje teatralne, spotykają się na zorganizowanych wydarzeniach, kongresach i sympozjach. Główne obchody tego święta mają miejsce w Paryżu w siedzibie UNESCO. Co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez wybitną osobę związaną z teatrem wygłoszone zostaje orędzie. Jest ono kierowane do całego świata teatru. W ubiegłym roku orędzie wygłosiła egipska aktorka Samihy Ayoub. W tym roku autorem orędzia jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, John Fosse.

Natomiast w Polsce, z okazji Dnia Teatru, Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego wręcza nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (znane również jako nagrody Witkacego). Nagroda ta została ustanowiona w 1983 roku. Trafia ona każdego roku do zagranicznych aktorów, którzy propagują teatr i dramaturgię polską na świecie. W ten sposób Instytut Teatralny w Polsce wyraża wdzięczność i pokazuje dowód uznania dla aktorów, reżyserów, szerzących teatr polski i kulturę polską za granicą. Laureatem Nagrody PO ITI im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w 2023 roku „za propagowanie teatru polskiego na świecie” został kanadyjski tłumacz Soren Gauger. Doroczne nagrody PO ITI przyznano też aktorce i historyk teatru Elżbiecie Koślacz-Virol oraz prof. Katarzynie Fazan „za teatralną książkę roku”.
 
Teatr to absolutny fenomen. Od starożytnej Grecji aż do dziś wciąż przyciąga, fascynuje i inspiruje -nie tylko twórców, ale i zwykłych ludzi. Warto chodzić do teatru, aby doświadczyć sztuki w sposób bezpośredni, wzruszyć się, wyciszyć, ale i oczyścić z trudnych emocji. Wizyta w teatrze to bezpośredni kontakt z kulturą, sztuką i artystami. To wszystko świetnie wpływa na nas samych – na nasz rozwój osobisty. Obcowanie ze sztuką poszerza horyzonty, rozbudza ciekawość świata czy wyobraźnię, a w dzisiejszym świecie, w zdigitalizowanej współczesności, powinniśmy dbać o to szczególnie. Co więcej, teatr może być odskocznią od codziennych problemów, umożliwiającą choćby na chwilę oderwanie się od rzeczywistości. Przedstawienia komediowe, które bawią, relaksują i rozładowują stres to doskonałe remedium na gorszy nastrój. Ponadto teatr to wspaniała okazja do spotkań i wymiany poglądów. Po spektaklu bowiem spotykamy się w towarzystwie znajomych, aby omówić oglądane przedstawienie, podzielić się wrażeniami, opinią na temat reżyserii, aktorstwa czy kostiumów – wspaniały impuls do rozmowy i integracji. Należy koniecznie dodać, że teatr może odegrać bardzo ważną rolę również w rozwoju społecznym i psychicznym dziecka. Właściwości edukacyjne, komunikacyjne, terapeutyczne to tylko wycinek z całego wachlarza możliwości, jakie daje teatr. W najlepszym wypadku stanie się - dająca dziecku wewnętrzną moc - pasją.

Międzynarodowy Dzień Teatru to doskonała okazja do tego, aby wybrać się na spektakl. Zwłaszcza, jeśli ktoś nigdy nie był w teatrze lub jego ostatnia wizyta była na zorganizowanej wycieczce szkolnej. Warto doświadczyć fenomenu teatru na własnej skórze!

TEATR autorstwa Monika Bieniek

WCG do filmu:

Slajd 1

Tekst
Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca

Slajd 2
Zdjęcie: Okładka książki Aktorki : portrety, Łukasz Maciejewski
TG 108745
Tekst
Czternaście niezapomnianych spotkań z wielkimi diwami sceny i ekranu. Najwybitniejsze polskie aktorki zdradzają kulisy swojej kariery.

Slajd 3
Zdjęcie: Okładka książki Być aktorem, Andrzej Siedlecki
TG 108745
Tekst
Książka, która w prosty i przejrzysty sposób opisuje drogę, jaką musi przebyć ktoś marzący o uprawianiu zawodu aktora.

Slajd 4
Zdjęcie: Okładka książki Teatr z uśmiechem, Anna Gromanowska
TG 114702
Tekst
Scenariusze lekkie, zabawne, z przymrużeniem oka, pokazujące ważne dla młodych ludzi sprawy, takie jak miłość, akceptacja czy relacje rodzinne.

Slajd 5
Zdjęcie: Okładka książki Inscenizacje, Hanna Warchałowska
TG 99139
Tekst
Zbiór 40 różnorodnych scenariuszy nie tylko na najpopularniejsze święta, ale i te, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.

Slajd 6
Zdjęcie: Okładka książki Zabawa w teatr : przedszkolne i szkolne inscenizacje : spektakle, kostiumy, rekwizyty
TG 97513
Tekst
Propozycje 23 przedstawień dla młodych aktorów i ich nauczycieli. Opisy inscenizacji, pomysły na kostiumy, rekwizyty i scenografię - do samodzielnego wykonania.

Slajd 7
Zdjęcie: Okładka książki Zabawmy się w teatr : scenariusze spektakli teatralnych, Irena Baur
TG 108487
Tekst
Książka zawiera autorskie scenariusze wystawiane z powodzeniem w teatrzykach dziecięcych. Problematyka w nich poruszana bliska jest małym widzom.

Slajd 8
Tekst
Teatr jest najpiękniejszą ze sztuk, albowiem sytuuje się między sztuką a życiem. Tadeusz Kantor

Autor: Monika Bieniek