Zakończył się IX Tydzień Historyczny im. Kazimierza Wiszniowskiego.
Każdego roku w listopadzie, tym wydarzeniem pragniemy uczcić pamięć tego wybitnego i zasłużonego Tarnobrzeżanina, inicjatora tego przedsięwzięcia. Tradycją stało się, że występujący prelegenci proponują dużą różnorodność poruszanych tematów, od stricte historycznych, poprzez traktujące o tradycji, po sztukę i literaturę.
Tegoroczną edycję zainaugurował Grzegorz Kociuba nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, który omówił najważniejsze, czy też najgłośniejsze inscenizacje "Dziadów" Adama Mickiewicza, zaczynając od pierwszej, wyreżyserowanej przez samego Stanisława Wyspiańskiego w 1901 roku dla krakowskiego Teatru Miejskiego a kończąc na jednej z najnowszych z roku 2016, wystawionej przez Michała Zadarę w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dziady jako nasz dramat narodowy były wielokrotnie inscenizowane a każda kolejna inscenizacja była nie tylko próbą reżyserskiej wyobraźni ale i pretekstem do dyskusji o tym, co jest w danej chwili w Polsce ważne.
W drugim dniu Tygodnia Historycznego odbył się wernisaż wystawy fotografii Bogdana Myśliwca - fotografa, fotoreportera, mającego na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych - ukazujący pielgrzymki chasydów do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku. O narodzinach i idei chasydyzmu barwnie opowiedział dr hab. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, który swoją prelekcję rozpoczął słowami Antoniego Słonimskiego "Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek".
Proste słowa o trudach życia, miłości do rodziny, ojczyzny czy wybitnych postaciach wybrzmiały w pięknych wierszach Ferdynanda Kurasia. Postać autora tychże utworów przybliżyła Maria Pałkus. W swoim wykładzie określiła poetę mianem „Lirnika znad Wisły”, który mimo, że „nie miał łatwo, stąpał po cierniach żywota. Odznaczał się jednak hartem ducha, który dawał mu siły do zmagania z różnymi przeciwnościami losu”. Polonistka wystąpiła także z propozycją wydania tomu wybranych wierszy Ferdynanda Kurasia, które od ich pierwodruku nie były wznawiane. Tym bardziej, iż w Tarnobrzegu obchodzony jest obecnie Rok Ferdynanda Kurasia. Podkreśliła również dużą zasługę Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które w 1998 roku wydało pełną wersję wspomnień "Przez ciernie żywota", włącznie z tomem drugim, który wcześniej nie doczekał się publikacji.
W kolejnym dniu Tygodnia Historycznego wykład „Tarnobrzeg w czasach Stanisława Jachowicza” wygłosił dr Tadeusz Zych, który rozpoczął swoje wystąpienie od opisu Tarnobrzega, jaki jawił się w I połowie XIX wieku, w którym Leliwici od czasów utraty niepodległości stali się obrońcami narodowej tradycji i kultury. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, iż rozwój Tarnobrzega rozpoczął się po 1862 roku, po śmierci Stanisława Jachowicza. Miasto rozkwit zawdzięcza ludziom aktywnym, impulsem do działania byli ludzie stąd pochodzący. Prelegent wykład zakończył stwierdzeniem, że odwołanie się dzisiaj do dobroczynności Jachowicza powinno być stale aktualne.
Wykład Patrycji Laskowskiej – Chyły, etnografki i doktorantki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatytułowany „Lasowiackość zastana i wywołana", zakończył IX Tydzień Historyczny. Prelegentka swoje wystąpienie oparła na analizie źródeł Jana Słomki, Oskara Kolberga, Wilhelma Gaja-Piotrowskiego, księdza Wojciecha Michny, który tak pisał o Lasowiakach: „Kraj to zapomniany od ludzi, dziś oddalony od kolei żelaznej, gościńcami nieprzerżnięty, miastami nieożywiony, widokami nie powabny, deskami zabity(…) Brzydki kraj! Bardzo brzydki, nikt go zwiedzać ani malować nie będzie”. Etnografka zwróciła uwagę na fakt, iż dziedzictwo kulturowe w nowoczesnych formach rozkwita i odnajduje się we współczesnym świecie.
Zapraszamy na kolejny Tydzień Historyczny za rok, z pewnością znajdą się w nim równie ciekawe tematy a nasi prelegenci jak zwykle staną na wysokości zadania.