Literacka podróż z Kordianem – Narodowe Czytanie w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu

Tarnobrzeg

W Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się Narodowe Czytanie dramatu Kordian Juliusza Słowackiego, które zgromadziło uczniów tarnobrzeskich szkół i zaproszonych gości. Wydarzenie zainaugurowała Pani Małgorzata Fajt, wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu przy PZPW w Rzeszowie, witając zebranych, prezentując charakter wydarzenia  i  zapowiadając wykład  Pani Marii Pałkus, polonistki, regionalistki i miłośniczki ziemi tarnobrzeskiej.

Wykład wprowadził słuchaczy w fascynujący świat życia i twórczości Juliusza Słowackiego. Prelegentka opowiedziała o dzieciństwie poety w Krzemieńcu, które uważał za swoją „ojczyznę prywatną” oraz o jego bliskich relacjach z matką, Salomeą, która wywarła ogromny wpływ na jego rozwój i przekonanie o poetyckiej misji. Słowacki, choć uwielbiany przez nielicznych za życia, zdobył prawdziwe uznanie dopiero po śmierci. Pani Maria Pałkus, jak zawsze wzbogaciła swoją prelekcję o ciekawostki. Przywołała liczne podróże poety, jego pasję do nauki języków oraz wyjątkową niezależność finansową, która pozwalała mu na swobodną twórczość. Wykład przybliżył również osobiste dylematy Słowackiego, takie jak niespełniona miłość i rywalizacja z Mickiewiczem, która wpłynęła na jego twórczość, zwłaszcza w Kordianie.

Kluczowym elementem spotkania było odczytanie fragmentów dramatu przez uczniów i zaproszonych gości. Corocznie cieszy nas zainteresowanie tą wspaniałą akcją wspólnego czytania. W tym roku wydarzenie odbyło się w dwóch transzach, dzięki czemu mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszych progach w sumie ponad 150 osób. Nad całością czuwała Pani Ewa Miękina, koordynator wydarzenia.

Wspólne czytanie rozpoczęła Pani Dorota Witas, dziennikarka telewizji TVL Tarnobrzeg i aktorka amatorskiego Teatru Scena 16, która w swoim odczytaniu sceny z nocy przełomu 31 grudnia 1799 roku mistrzowsko oddała mroczny klimat nadchodzącej epoki. Jej interpretacja przesiąknięta była napięciem i niepokojem, które idealnie oddawały nastrój diabelskich przygotowań do wejścia w wiek XIX. Dzięki jej głosowi można było niemal odczuć, jak siły zła, demony i moce piekielne planują zawładnąć nowym stuleciem.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu, przygotowani przez Panią Jolantę Raźniewską-Burczyk, odczytali fragment nawiązujący do apokaliptycznego obrazu diabłów, które szykują się do przejęcia władzy nad światem w przededniu XIX wieku.

W wydarzeniu udział wzięli także inni ważni goście. Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Pan Paweł Bartoszek, odczytał fragment dotyczący trzech koncepcji poezji, z których jedna – najbliższa sercu Juliusza Słowackiego – miała pobudzić Polaków do walki o wolność. Pan Dariusz Bożek, Dyrektor Tarnobrzeskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, zinterpretował scenę spisku w podziemiach katedry, w której Kordian zachęca zebranych do zamachu na cara.

W wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, przygotowani przez Panią Agatę Tarnawską. Odczytali oni fragment, w którym młody Kordian zmaga się z melancholią i poszukuje sensu życia, w czym pomaga mu stary sługa Grzegorz, karmiąc piętnastolatka krzepiącymi opowieściami.

Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego, przygotowani przez Panią Agnieszkę Leśniak-Błasiak i Panią Annę Bartosik, odczytali sceny, w których Kordian trafia do szpitala wariatów, gdzie odwiedza go Szatan pod postacią Doktora.

Uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, przygotowani przez Panią Dorotę Zubę, przedstawili fragment, w którym Kordian, więziony przez cara, zostaje zmuszony do przeskoczenia na koniu przez piramidę z karabinów – imponująca scena, podkreślająca odwagę głównego bohatera.

Fragmenty Kordiana czytali również nauczyciele-bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, co dodatkowo wzbogaciło wydarzenie o profesjonalne interpretacje literackie oraz podkreśliło głębię emocji i symbolikę dzieła Juliusza Słowackiego.

W wydarzeniu uczestniczyli też uczniowie klas 8b i 8d ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Alfreda Freyera w Tarnobrzegu pod opieką Pani Joanny Lipińskiej, którzy aktywnie zaangażowali się w słuchanie oraz analizę czytanych fragmentów Kordiana. Wydarzenie wzbogaciło ich wiedzę literacką i historyczną, oferując nie tylko głębsze zrozumienie twórczości Juliusza Słowackiego, ale także kształtując umiejętności interpretacyjne oraz wrażliwość na znaczenie kultury narodowej.

Głośnej lekturze towarzyszyły dźwięki muzyki fortepianowej Fryderyka Chopina. Muzyka doskonale współgrała z dramatycznymi losami bohaterów Kordiana, podkreślając emocjonalne napięcie scen.

Dodatkowo, uczestnicy mogli obejrzeć wystawę książek pt. „Słowacki i jego czasy”, która przybliżała życie i twórczość Juliusza Słowackiego. Na wystawie znalazły się wybrane z księgozbioru biblioteki publikacje dotyczące zarówno dzieł poety, jak i jego epoki, co pozwalało na głębsze zrozumienie kontekstu historycznego i literackiego, w którym tworzył.

W trakcie wydarzenia nie zabrakło ciekawostek związanych z utworem Kordian. Przykładowo, przypomniano, że inspiracją dla Juliusza Słowackiego do napisania słynnej sceny na szczycie Mont Blanc był wyczyn Antoniego Malczewskiego – pierwszego Polaka, który zdobył alpejski szczyt Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) i ósmego w historii zdobywcy Mont Blanc. Uczniowie dowiedzieli się również, że postać Kordiana została wymyślona przez Słowackiego i prawdopodobnie wywodzi się od łacińskiego słowa cor oznaczającego „serce”, co sugeruje, że bohater kieruje się w życiu uczuciami.

Pani Małgorzata Fajt wręczyła okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami wszystkim uczestnikom zaangażowanym w akcję wspólnego czytania. Dodatkową atrakcją Narodowego Czytania była możliwość ostemplowania swojego egzemplarza Kordiana pamiątkową pieczęcią. Zainteresowaniem cieszyły się również okolicznościowe zakładki, przygotowane specjalnie na to wyjątkowe wydarzenie.

Tegoroczne Narodowe Czytanie okazało się nie tylko literackim spotkaniem, ale także ważnym momentem refleksji nad polską kulturą i historią, ukazującym jednocześnie znaczenie twórczości Juliusza Słowackiego w kontekście narodowych losów.

Dziękujemy za oba spotkania, wspólne dzielenie czytelniczych emocji i przemiłe towarzystwo podczas tej literackiej podróży z Kordianem.
Do zobaczenia za rok! W 2025 roku Narodowe Czytanie przeniesie nas w świat twórczości Jana Kochanowskiego, na który już teraz czekamy z niecierpliwością.

Autor: BP w Tarnobrzegu