Magiczne "Nad Niemnem" w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu

Tarnobrzeg

20 maja odbyła się w naszej Bibliotece kolejna edycja Narodowego Czytania dla uczniów tarnobrzeskich szkół. Tym razem było to literackie spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich czyli bohaterami  powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 
Na początek uczestnicy wysłuchali ciekawego wykładu „Droga Elizy Orzeszkowej do powieści „Nad Niemnem” zaprezentowanego przez Panią Marię Pałkus, z którego dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o życiu i twórczości tej wybitnej autorki. Eliza Orzeszkowa była odważną i postępową patriotką. W swojej twórczości wspierała walkę o wyzwolenie Polski, upominała się o prawa ubogich, wspierała także walkę o prawa kobiet.
Nie wszyscy wiedzą, że dwukrotnie była nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. I dwukrotnie jej nie otrzymała.
Orzeszkowa kochała przyrodę, świetnie znała się na roślinach - głównie ziołach. Dała temu wyraz w słynnych opisach przyrody nadniemeńskiej.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom, opiekunom: ZS nr 3 "Budowlanka" Tarnobrzeg, LO im. M. Kopernika Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego im.M.Kopernika w Tarnobrzegu, gornik.tbg.net.pl, Trójka Tarnobrzeg, Społeczne LO z Oddziałami  Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu za udział i podróż do świata klasyki polskiej literatury.

Spotkanie było również niezwykłą okazją, by usłyszeć samą Elizę Orzeszkową. Za pomocą prezentacji, w której wykorzystano obraz, dźwięk i narzędzia sztucznej inteligencji, uczestnicy wydarzenia poznali kilka ciekawostek z jej życia.

Dopełnieniem przedsięwzięcia była wystawa towarzysząca  „Powieść  „Nad Niemnem” w odcinkach” drukowana w Tygodniku Ilustrowanym” , wystawa zbiorów Biblioteki Pedagogicznej na temat Elizy Orzeszkowej oraz zestawienie bibliograficzne zbieżne z tematyką akcji.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją organizowaną pod patronatem Prezydenta RP od 2012 r.
 
Już dziś zapraszamy do wspólnego czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego – lektury Narodowego Czytania 2024 roku.

Autor: BP Tarnobrzeg