W tym roku po raz 18 obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, mając na celu promocję czytelnictwa i bibliotek oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
W ramach tego przedsięwzięcia 10 maja zorganizowano webinarium dla nauczycieli nt. „Hejt i inne cyberzagrożenia”, które przeprowadził aspirant Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. W przystępny sposób omówił zagadnienie dotyczące niebezpiecznych zachowań młodzieży podczas korzystania z internetu i komunikatorów społecznościowych. Omówił działania policji w tym zakresie, między innymi w jaki sposób przeciwstawiać się hejtowi i różnym sposobom ośmieszania się nawzajem w sieci. Z każdym dniem ujawnianych jest mnóstwo nowych cyberzagrożeń. Wiele z nich jest znane od lat, jednak z biegiem czasu i rozwojem technologii wciąż ewoluują i szybko dostosowują się do nowych realiów. Zaznaczył, że kadra pedagogiczna musi być wyczulona na niewłaściwe zachowania swoich podopiecznych w przestrzeni wirtualnej. Bardzo często młodzi ludzie nie zastanawiają się jakie przykrości robią propagując mowę nienawiści, ksenofobię, child grooming i inne szkodliwe procedury.
Warto zatem dyskutować o zjawiskach i problemach z życia wziętych, które mogą być dla młodych ludzi przestrogą i inspiracją do większej atencji i dbałości o własne bezpieczeństwo w sieci.
Podsumowując swoje rozważania, podał przydatne strony internetowe pomocne w działaniach przed cyberzagrożeniem oraz telefony zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111), rodziców i nauczycieli (800 100 100) .
Webinarium cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród kadry pedagogicznej.