Zakończył się Tydzień Bibliotek 2023

Tarnobrzeg

16 – ty Tydzień Bibliotek obchodzony w naszej Bibliotece przeszedł do historii. Przebiegał pod hasłem Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!".

Obchody otworzyły warsztaty teatralne pt. „Aktorskie brewerie, czyli Zoo Brzechwy inaczej”. Warsztaty prowadziła Monika Bieniek z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, prywatnie pasjonatka teatru, instruktor szkolnej grupy teatralnej oraz aktorka w teatrze amatorskim. Celem warsztatów dla klas I-III było uruchomienie wyobraźni teatralnej, pokazanie, jak ciekawie i inaczej można przybliżyć twórczość Jana Brzechwy, wreszcie, że gra teatralna może być wspaniałą propozycją na twórcze spędzanie czasu. Na zajęciach było wesoło, energetycznie i bardzo twórczo! Uczniowie odważnie i z fantazją wcielili się w sympatyczne zwierzątka z wierszyków Jana Brzechwy. Po obowiązkowej rozgrzewce aparatu mowy, po serii ćwiczeń oddechowych, emisyjnych, dykcyjnych i ruchu scenicznego, dzieciaki przystąpiły do zadań teatralnych. Zadaniem uczniów było wcielenie się w ekspertów, którzy używając jedynie gestu, mimiki oraz ciała, mieli pokazać cechy charakterystyczne danego gatunku. Następnie, po wykonaniu kostki do gry, mieli przejść do najtrudniejszej części – do samodzielnego wykreowania minietiudy teatralnej na podstawie wylosowanych wierszyków. Uczniowie poradzili sobie znakomicie – sala wykładowa biblioteki zatętniła teatralnym  życiem, zapełniła się sympatycznymi zwierzątkami prosto z poetyckiego cyklu „Zoo”. Taka teatralna zabawa to wspaniałe antidotum na nudę!  

Rok 2023 został poświęcony Pamięci Górników i Pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, dlatego 9 maja odbyło się spotkanie tarnobrzeskiej młodzieży z Panem Andrzejem Turajem - członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa-Oddział Tarnobrzeg. Pan Andrzej, były ratownik górniczy przedstawił młodzieży historię odkrycia bogatych złóż siarki w rejonie Tarnobrzega, technologię wydobywanie tego kruszcu i przemysł, który spowodował gwałtowny rozwój miasta i okolicznych miejscowości. Młodzież z zainteresowaniem oglądnęła również film poświęcony tym zagadnieniom.

Kolejnego dnia tarnobrzeski fotograf – pasjonat przyrody Marcin Soja opowiadał o swojej pasji fotografowania i miłości do zwierząt. Na przepięknych zdjęciach mogliśmy obejrzeć pająki, sowy, jelenie, łanie i wiele innych zwierząt a także usłyszeliśmy wiele ciekawostek o ich życiu i zwyczajach. Fotograf zademonstrował także swój sprzęt fotograficzny. Na koniec pan Marcin przypomniał jak powinniśmy zachowywać się w lesie i na łonie natury i z jakim szacunkiem należy traktować wszystkie żywe stworzenia.

Zaprzyjaźniona z Biblioteką pani Maria Pałkus - emerytowana nauczycielka polonistka wygłosiła prelekcję pt. „Galicyjskie przysłowia, zwyczaje i przesądy według „Pamiętników włościanina” Jana Słomki”. To była niezwykła lekcja historii o naszych przodkach, ich codziennym życiu, starych przysłowiach, wierze w duchy i zwyczajach ludowych.

„Spotkanie z przyrodą w wierszach Jolanty Tworek” – kolejne wydarzenie w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK – to atrakcja przygotowana dla najmłodszych. Autorka tomiku „Przyrodyki” zaprosiła dzieci do świata poezji- przyjaznego, kolorowego, świata, w którym pełno sympatycznych zwierzątek. Przedszkolaki przekonały się, że twórczość tarnobrzeżanki to gwarancja zabawy słowem na najwyższym poziomie. Dodatkowo dzieciaki uraczone zostały wieloma ciekawostkami przyrodniczymi oraz zagadkami edukacyjnymi, nie obyło się też bez zabawy ruchowej i kolorowania, zwierzątka oczywiście. Wszystko to sprawiło, że formuła spotkania z poezją była dla maluchów atrakcyjna i bardzo inspirująca. 

Kolejne wydarzenie TYGODNIA BIBLIOTEK: warsztaty teatralne, które poprowadziła Monika Bieniek, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. „Aktorstwo – dodaj do ulubionych” to nasza propozycja dla młodzieży, dla której teatr to pasja. Na piątkowe zajęcia zawitali uczniowie, którzy umiejętnościami aktorskimi zachwycali tarnobrzeżan już wielokrotnie. Grupa, po obowiązkowej rozgrzewce, po serii ćwiczeń artykulacyjnych, przystąpiła do realizacji głównego celu spotkania: pracy nad świadomością ciała, plastyką ruchu scenicznego, pracy z tekstem i głosem, nad skupieniem oraz byciem “tu i teraz”. Zabawna scenka pt. „Ofiara Świerzopa” stała się okazją do doskonalenia umiejętności świadomego posługiwania się gestem, mimiką oraz głosem. Dowcipny, nieco absurdalny tekst uaktywnił wyobraźnię i inwencję. Sporo frajdy przyniosło wcielenie się w pacjentów podsłuchujących rozmowę lekarza z chorym. Tekst stanowił nie lada wyzwanie, natomiast grupa poradziła sobie rewelacyjnie. Warsztaty teatralne to przede wszystkim rozwijanie pasji, umiejętności aktorskich, autoprezentacji, pewności siebie i twórczego potencjału. Ale jest to również wspaniała przestrzeń do budowania relacji, a nawet przyjaźni. Przy czym umiejętności sceniczne, wcielania się w różne role, dostosowania się do danej sytuacji ma też wymiar praktyczny i z pewnością niejednokrotnie się przyda. Dla młodzieży było to ciekawe, twórcze doświadczenie. 
 
Nasi czytelnicy mogli wziąć także udział w konkursie on-line „Codziennie jedna książka” a także obejrzeć wystawę „Kolorowy świat banknotów”.
W trakcie Tygodnia Bibliotek naszą Bibliotekę odwiedzili uczniowie tarnobrzeski szkół podstawowych, średnich, przedszkolaki o także uczestnicy Środowiskowego Domu Pomocy.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Autor: BP Tarnobrzeg