Otwarcie wystawy "Jachowicz dzieciom".

Wystawy

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. „Wiosna” Stanisław Jachowicz

20 października w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Jachowiczowi, pochodzącemu z Tarnobrzega XIX-wiecznemu bajkopisarzowi, pedagogowi, publicyście, filantropowi. Ekspozycja została zorganizowana w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Libri oraz Bibliotekę Pedagogiczną.
Wystawa została dofinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach  realizacji zadania publicznego.
 Ekspozycja została podzielona na części:
  • Świat dziecka żyjącego na wystawie ukazano w formie pokoju, w którym znalazły się zabawki, sprzęt i przedmioty przybliżające warunki życia w dziewiętnastym wieku
  • Kącik kaligraficzny pokazuje, jak trudna była sztuka kaligrafowania
  • W części dotyczącej Stanisława Jachowicza można zapoznać się z fragmentami „Dziennika dla Dzieci” – pierwszego w Polsce i Europie pisma, publikującego korespondencję od dzieci, także teksty podręcznika do nauki domowej „Rozmowy matki z Józią”, wydrukowane  na podstawie egzemplarza udostępnionego na stronie „Polony”
  • Świadectwa szkolne z 1913 roku.
Podczas wernisażu wystawy głos zabrała Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, dziękując dyrektor Annie Żarów za oryginalny sposób przybliżania tradycji i historii, przez co tworzy tożsamość regionalną nas wszystkich. Starosta Tarnobrzeski Jerzy Sudoł wyraził słowa uznania dla dyrektor za promowanie kultury lasowiackiej.
Polonistka Maria Pałkus wygłosiła wykład pod tytułem „Stanisław Jachowicz w cytatach”. Prelegentka zwróciła uwagę na wychowanie w domu rodzinnym, które wpłynęło na wybory życiowe pisarza. Stanisław Jachowicz zawsze wspomagał potrzebujących, dzielił się tym, co posiadał, działał na rzecz polskiej kultury i oświaty. Inicjował powstawanie ochronek, koncertów, loterii, domów sierot.  

W hołdzie dla jego zasług, na 61. urodziny oraz dla uzyskania funduszy na pomoc dla niego, przyjaciele i uczniowie wydali zbiorową publikację – „pomnik w formie książki” pod tytułem „Wieniec”. Podczas wernisażu wystawy biblioteka otrzymała w darze trzytomowe wydanie tej publikacji.

Zapraszamy mieszkańców Tarnobrzega, uczniów i przedszkolaków na zwiedzanie wystawy do końca br. w sali wystawowej biblioteki.

Słynny bajkopisarz bohaterem wystawy

Jachowicz dzieciom

Wystawa Jachowicz dzieciom

Autor: BP Tarnobrzeg